[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Bez obrony powietrznej państwo jest bezbronne, dlatego tak bardzo istotny dla Polski jest system Patriot

System Patriot jest niezbędny dla bezpieczeństwa. Możemy mówić o kupnie różnego rodzaju systemów uzbrojenia, ale jeśli nie mamy obrony powietrznej, to jesteśmy całkowicie bezbronni – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam poseł PiS Bartosz Kownacki.

O tym, jak istotny jest system obrony powietrznej widać chociażby na przykładzie współczesnej wojny w Iraku czy z historii – z września 1939 r. – wskazał były wiceminister obrony narodowej.

– Obecnie technologia poszła zdecydowanie do przodu. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat byliśmy bezbronni, zatem trzeba było zrealizować zamówienie na system obronny Patriot – zaznaczył polityk.

Trzeba mieć też świadomość, że takie negocjacje często trwają nawet kilkanaście lat, natomiast rząd Prawa i Sprawiedliwości już w 2 lata poczynił ogromne postępy w negocjacjach – dodał.

To są bardzo trudne rozmowy, bo dotyczą ogromnych kwot – dziesiątek miliardów złotych. Cena pierwszej części tego systemu nie jest jeszcze oficjalnie znana, a o wszystkim niestety nie mogę powiedzieć, ale jest to już znacząca kwota. Jeśli zaś zsumujemy pierwszą i drugą część systemu Patriot, to możemy mówić o kwocie kilkudziesięciu miliardów złotych. To były bardzo trudne negocjacje i bardzo skomplikowane, ale trwały dwa lata. Rząd PO-PSL w tej sprawie nic nie zrobił. Jedyne co zrobili, to w czasie kampanii prezydenckiej ogłoszone zostało, że taki system będzie, ale nic więcej. (…) To na rząd PiS spadł ciężar negocjowania offsetów, wynegocjowania warunków samej umowy, wartości umowy, terminów dostawy itd. To wszystko trzeba było robić – wskazał gość TV Trwam.

Bartosz Kownacki wskazał, z czego składa się system Patriot, który zakupi polska armia.

Mamy zaplanowanie do kupienia 8 baterii. W pierwszym etapie kupujemy 2 baterie, a w drugim – 6. W ramach tychże baterii są odpowiednie pociski dla całego systemu, które pozwalają zwalczać śmigłowce, samoloty czy pociski rakietowe, tj. Iskandery. W Pierwszym etapie kupujemy najlepsze na świecie amerykańskie pociski PAC-3 MSE firmy Lockheed Martin. W drugim etapie chcemy kupić pociski niskokosztowe SkyCeptor, które będą w dużej części produkowane w Polsce. To będzie szansa rozwojowa dla polskiego przemysłu – podkreślił były wiceszef MON.

RIRM

drukuj