fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Pisemny raport dot. tragedii smoleńskiej zostanie opublikowany w tym miesiącu

Pisemny raport dot. tragedii smoleńskiej zostanie opublikowany w tym miesiącu. Materiał dowodowy zebrany przez komisję ds. zbadania przyczyn wypadku samolotu Tu-154M jednoznacznie potwierdza, że do tragedii doszło na skutek eksplozji – powiedział Antoni Macierewicz, b. minister obrony narodowej, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

11 lat temu Polska pogrążyła się w żałobie. Samolot z 96 pasażerami na pokładzie nie dotarł na uroczystości w Katyniu. Nikt nie przeżył katastrofy. Uroczystości upamiętniające zmarłych odbywały się w sobotę w całej Polsce.[czytaj wiece] 

– Poległa tam cała delegacja składająca się z narodowej elity – politycznej, społecznej, wojskowej. Cały polski system bezpieczeństwa w jednej sekundzie został wyeliminowany. Tragedii tej skali nie było w historii współczesnego świata. (…) Delegacja udawała się na 70. rocznicę ludobójstwa katyńskiego. Osoby, które chciały złożyć hołd bohaterom zamordowanym przez Sowietów, polegli nieomal w tym samym miejscu. Te dwie tragedie narodu polskiego zostały symbolicznie połączone – powiedział poseł Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Trwają prace nad pisemnym raportem dot. katastrofy.

– Raport zostanie opublikowany w tym miesiącu. Jego wersja filmowa (opublikowana kilka miesięcy temu m.in. w TV Trwam) ma być opublikowana w sobotę także w telewizji publicznej. (…) Wybuch, który słychać w rejestratorze głosowym samolotu, pokrywa się dokładnie z miejscem, gdzie samolot tracił końcówkę lewego skrzydła. To dobitne potwierdzenie trafności naszej analizy. Są także drobniejsze zmiany, ale one jedynie uzupełniają materiał dowodowy zebrany przez komisję, który potwierdza, że do tragedii doszło na skutek eksplozji samolotu – zaznaczył marszałek senior Sejmu.

– Nie było w tym żadnej winy pilotów. To fałsz absolutny. Polscy piloci od początku, gdy dowiedzieli się o złej pogodzie, dziewięciokrotnie powtarzali, że przygotowują się do odejścia na drugi krąg i odlecenia na zapasowe lotnisko – dodał.

Szef podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku powiedział, że „eksplozja jest udowodniona przez odnalezienie materiału wybuchowego na licznych częściach samolotu”.

– Badania zostały wykonane w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Cztery różne laboratoria potwierdziły obecność śladów materiałów wybuchowych. (…) Na jednej szóstej dachu samolotu, który zbadaliśmy, znaleziono blisko 40 tzw. loków powybuchowych, czyli śladów eksplozji. Mamy do czynienia z bezspornym materiałem dowodowym – podkreślił Antoni Macierewicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl