fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Liczę, że rozmowy kuluarowe w ramach szczytu NATO przyspieszą pracę nad bazami w Polsce

„Liczę także na to, że rozmowy kuluarowe w ramach szczytu NATO w Brukseli sprawiły, że szybciej będzie zrealizowana obecność wojsk Stanów Zjednoczonych jako trwałe bazy wojsk USA w Polsce, bo wiele pracy w to włożyliśmy” – powiedział w rozmowie z TV Trwam Antoni Macierewicz, b. minister obrony narodowej.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości – zapytany o zakończony szczyt NATO w Brukseli i wypowiedzi Donalda Trumpa – powiedział, że prezydent USA „przede wszystkim koncentrował się wokół tego, co jest najważniejsze, co decyduje o sile każdego sojuszu”.

– Prezydent USA skoncentrował się na solidarności politycznej i finansowej, a jest oczywiste, że kraje zachodnie przez kilkadziesiąt lat mogły tak znakomicie rozwijać się gospodarczo, społecznie, tak wspierać zasobność własnych obywateli, ponieważ bezpieczeństwo gwarantowały finanse i wojska Stanów Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump powiedział „wzbogaciliście się, jesteście państwami zasobnymi, to płaćcie na wspólne bezpieczeństwo i nie zawierajcie sojuszy gospodarczych przeciwko Zachodowi” – wskazał polityk.

– Czym innym jest Nord Stream II, jak nie sojuszem gospodarczym między Niemcami i Rosją przeciwko kluczowym interesom bezpieczeństwa energetycznego, ale także gospodarczym Zachodu? To był głos racjonalny, który przywraca normalność – dodał Antoni Macierewicz.

Nie możemy rozwijać siły wzajemnego sojuszu, jeżeli są państwa, które działają przeciwko tej sile. One muszą się dostosować do interesów wszystkich państw, więc myślę, że to jest dobry kierunek i dobra zapowiedź dla wzmocnienia siły NATO – mówił były minister obrony narodowej.

– Ona zresztą widoczna jest także w partykularnych rozwiązaniach, związanych z nowymi dowództwami. (…) Widać to w nowych inicjatywach, wzmacniających zdolność do natychmiastowego reagowania wojsk NATO. Liczę także na to, że rozmowy kuluarowe sprawiły, że szybciej będzie zrealizowana obecność wojsk Stanów Zjednoczonych jako trwałe bazy wojsk USA w Polsce, bo wiele pracy w to włożyliśmy – wyraził nadzieję Antoni Macierewicz.

Rozmówca Telewizji Trwam zauważył, że to, o czym mówił prezydent Donald Trump, rząd „realizował już od 2016 roku. To były kluczowe decyzje, jakie wówczas podjęliśmy, dot. finansowania obrony w wysokości co najmniej 2 proc. bieżącego PKB”.

– Nie tego sprzed roku, jak to robiła Platforma Obywatelska, próbując wprowadzić w błąd opinię publiczną. Przyjęliśmy także program wieloletni, który sprawi, że w 2030 r. będzie to 2,5 procent. Rozwijamy również najnowocześniejsze systemy obronne, tak jak rakiety Patriot, które zostały w grudniu zeszłego roku wynegocjowane. To jest rozwój modernizacyjny, ale to jest także rozwój siły zbrojnej – wskazał.

Na pytanie o totalną opozycję, która mówi o marginalizowaniu Polski na arenie międzynarodowej, Antoni Macierewicz powiedział, że „te środowiska, które bywają nazywane opozycją, a które są w istocie środowiskami zwalczającymi polską rację stanu, różne niemądre rzeczy mówią”.

– Tam, gdzie jest wzrost, widzą upadek. Tam, gdzie był upadek, uważali, że jest wzrost. Wyprzedaż polskiego przemysłu, obniżanie liczby polskich żołnierzy – to dla nich był wzrost. Wzrost polskiej armii i jej rozbudowa – to dla nich jest upadek. Po prostu im się pomieszało w głowach, dlatego takie sformułowania się pojawiają. Cokolwiek dobrego zrobimy dla Polski, będzie przez nich atakowane, więc proponuję się nie przejmować, albo odczytywać ich ataki jako pochwałę tego, co dobrego robi rząd – powiedział b. szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z Telewizją Trwam.

RIRM

drukuj