fot. /twitter.com/nowogardonline

[TYLKO U NAS] A. Głaz: Podwyżki cen plonów są efektem suszy

Najpierw przyszły bardzo ulewne deszcze, które przyniosły zniszczenia, a potem susza, która to wszystko jeszcze pogłębiła. Często rolnicy muszą jakoś wiązać koniec z końcem, a teraz przyszły jeszcze te straty. Niektórzy atakują rolników, że zdrożały ziemniaki czy warzywa. Ale dlaczego tak zdrożały? Bo susza przyniosła straty – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja rolnik, wójt gminy Tuszów Narodowy, Andrzej Głaz.

Wiele rolniczych terenów w Polsce jest objętych suszą. Na niej najbardziej stratni są rolnicy. Szacuje się, że to kwota nawet 1,8 mld złotych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rolnicy otrzymają 1000 złotych dopłaty do hektara, jeśli straty są wyższe niż 70 proc.

– Najpierw przyszły bardzo ulewne deszcze, które przyniosły zniszczenia, a potem susza, która to wszystko jeszcze pogłębiła. Często rolnicy muszą jakoś wiązać koniec z końcem, a teraz przyszły jeszcze te straty. Niektórzy atakują rolników, że zdrożały ziemniaki czy warzywa. Ale dlaczego tak zdrożały? Bo susza przyniosła straty – wskazał Andrzej Głaz.

Straty wyceniają specjalnie powołane do tego celu komisje.

– Powołujemy komisje, które są złożone z członków Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracowników Urzędu Gminy. Te komisje chodziły po polach i szacowały poszczególne gospodarstwa, które były zgłoszone przez rolników. W naszej gminie zgłosiło się ich około 130. U każdego z nich była ta komisja. Nie ma wielu rolników, którzy mają straty powyżej 70 proc. zniszczeń, ale i tak są one duże – powiedział wójt gminy Tuszów Narodowy.

Po okresie żniw, rolnicy świętują dożynki. W niemal każdej gminie w Polsce odbywa się dziękczynienie za plony.

– Cieszę się z tego, że rolnicy chcą za to dziękować. Nasza gmina to 14 miejscowości i z każdej z nich rolnicy pojawili się na dożynkach – podkreślił Andrzej Głaz.

Całość programu „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj