fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: PO zapowiedziało przywrócenie „normalności”? Za ich czasów było niewolnictwo

Już pracowaliśmy za czasów „normalności”, którą Platforma Obywatelska chce przywrócić. Za czasów PO pracownicy pracowali nawet (…) 280 godzin w miesiącu, ażeby wypracować najniższą krajową. To jest „normalność”? To jest niewolnictwo! – podkreślił w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara, odnosząc się do planów PO, która zapowiedziała przywrócenie handlu w niedziele, kiedy dojdzie do władzy.

Po wieloletniej batalii i atakach ze strony pracodawców, głównie z korporacji międzynarodowych, udało się przywrócić wolne od handlu niedziele – mówił Alfred Bujara.

Do pierwszej wolnej od handlu niedzieli bardzo spokojnie podeszli klienci, za co im serdecznie dziękujemy, w czym też wielka zasługa mediów. Do minionej niedzieli bardzo spokojnie podeszli również sami pracownicy, chociaż w niektórych przypadkach próbowano ich maksymalnie przetrzymać w pracy do późnych godzin w sobotę. Niemniej oni sami mówią, że trzeba to przeczekać. Nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych, żeby pracodawcy tak postępowali. Jest to czysta złośliwość z ich strony. Robią to tylko po to, aby zniechęcić pracownikom tę wolną od handlu niedzielę. Jednak pracownicy się z niej cieszą. Spędzili oni ostatnią niedzielę z rodziną na wspólnych śniadaniach, spotkaniach i spacerach. Opowiadali nam o tym i dziękowali za piękny i spokojny dzień – zaznaczył przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Gość Radia Maryja odniósł się również do planów Platformy Obywatelskiej, która zapowiedziała, że kiedy dojdzie do władzy, to „normalność” (powrót do handlu w niedziele – przyp. RIRM) zostanie przywrócona.

Jaka „normalność”? My tym państwu już dziękujemy. Już pracowaliśmy za czasów tej „normalności”, którą oni chcą przywrócić. Za czasów PO pracownicy pracowali za nawet 3,60 zł, za najniższą krajową w przypadku umów cywilno-prawnych, a takowych było bardzo dużo. Pracownicy musieli pracować nawet 280 godzin w miesiącu, by wypracować najniższą krajową. To jest „normalność”? To jest niewolnictwo! – podkreślił Alfred Bujara.

Działania Platformy Obywatelskiej nie wskazują na to, jakoby zależało im na poprawie jakości życia polskich pracowników – dodał.

Posłowie z PO byli przecież przeciwni podniesieniu najniższej krajowej do 2150 zł, byli również przeciwni obniżeniu wieku emerytalnego pracownikom, a to właśnie kobiety pracujące w handlu najbardziej tego oczekiwały. (…) Nie rozumiem tego. To jest smutne, ale niestety prawdziwe. Czy ci posłowie mogą się jeszcze nazywać polskimi posłami? Czy oni dbają jedynie o interes korporacji międzynarodowych czy dbają o interes Polski i Polaków? – wskazywał przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Alfreda Bujary można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj