PAP/Radek Pietruszka

Pogłębia się konflikt w Platformie Obywatelskiej

Narasta konflikt w Platformie Obywatelskiej. Brak poparcia dla unijnego Funduszu Odbudowy czy mocny skręt w lewo – to tylko niektóre powody wewnątrzpartyjnych strać. Partia traci także w sondażach.

Sytuacja w Platformie Obywatelskiej jest od dawna bardzo napięta. Pogorszyło ją podejście partii do Funduszu Odbudowy i próba jego blokady. To wpłynęło na sondaże, w których ugrupowanie Borys Budki przegrywa z partią Szymona Hołowni. Dlatego też grupa parlamentarzystów wystosowała list otwarty, w którym apelują o podjęcie poważnej debaty na temat zmian, bez których ugrupowanie nie ma szans na utrzymanie pozycji lidera opozycji.

To nie jest już żółta kartka dla osób rządzących Platformą Obywatelską. To jest pomarańczowa kartka – powiedział Ireneusz Raś, poseł PO, na antenie RMF FM.

Ireneusz Raś na znak protestu nie wziął udziału w głosowaniu nad [Krajowym Planem Odbudowy] https://www.gov.pl/web/planodbudowy. Jego zdaniem, wstrzymanie się od głosu przez Platformę w tak ważnej sprawie było błędem.

List jednoznacznie podważa przywództwo Borysa Budki – wskazuje dr Grzegorz Wiński, socjolog.

– Dla wielu polityków tej formacji (Platformy Obywatelskiej – red.) Borys Budka przestał być przywódcą o charakterze ideowym. Stał się osobą, która jest odrealniona od rzeczywistości politycznej – podkreśla dr Grzegorz Wiński.

Borys Budka traci też poparcie wyborców. Blisko 60 proc. badanych nie ufa mu. Równocześnie tzw. grupa konserwatystów funkcjonująca w Platformie coraz głośniej krytykuje radykalny skręt partii w lewo. Nie akceptuje go też były prezydent Bronisław Komorowski, który w ostatnim czasie wsparł Koalicję Polską tworzoną przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

Platforma Obywatelska (w moim przekonaniu) dokonała pewnego zwrotu ideowego, w stronę, która akurat dla mnie nie jest sympatyczna – wskazał Bronisław Komorowski, były prezydent RP dla portalu wyborcza.pl.

Poseł Ireneusz Raś należący do tzw. konserwatystów chciałby wprowadzić do władz Platformy Obywatelskiej, Radosława Sikorskiego.

– To byłaby zmiana, która dawałaby szanse na dojrzałe przejście do ofensywy – podkreśla Ireneusz Raś.

Radosław Sikorski odrzuca jednak taką propozycję.

– Ona oczywiście mile masuje moje znane z wielkości ego, ale nie ma tematu – mówi Radosław Sikorski, poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej.

Wiele wskazuje na to, że do władzy w partii chce za wszelką cenę wrócić Grzegorz Schetyna. Wcześniej spekulowano również, że o przywództwo w Platformie zawalczy Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy przekonuje, że jest spokojny o przyszłość Platformy.

Jestem absolutnie przekonany, że dzisiaj wszyscy powinniśmy patrzeć w przyszłość, zastanawiając się, jak zmienić nasze postępowanie tak, aby cała opozycja była dzisiaj dojrzała, żeby cała opozycja była gotowa do tego, żeby przejąć w Polsce władzę – zaznacza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO w TVN24.

Rafał Trzaskowski próbuje zawalczyć o głosy młodych Polaków. Ruszył z projektem Campus Polska Przyszłość, który wygląda na budowanie alternatywy dla samej Platformy.

– Myślę, że zarówno w przypadku konserwatystów w Platformie Obywatelskiej, jak i w przypadku Rafała Trzaskowskiego mamy do czynienia z tym samym procesem, z rozchodzeniem się członków Platformy Obywatelskiej i szukaniem nowych rozwiązań – zauważa Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Na rozłamie w Platformie mogłyby zyskać inne partie opozycyjne. Swoje drzwi szeroko otwiera Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Uważamy, że wspólnie z częścią  konserwatywną Platformy Obywatelskiej, z częścią racjonalnego środowiska Zjednoczonej Prawicy, osób chętnych do budowy racjonalnego centrum możemy stworzyć racjonalną, atrakcyjną ofertę wyborczą dla Polaków – podkreśla Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Łowy cały czas prowadzi też ugrupowanie Szymona Hołowni.

– O transferach nie rozmawiamy publicznie. Widać, że łajba jest mocno rozkołysana, ale to liderzy Platformy muszą się zastanowić nad tym, gdzie są i dokąd zmierzają. Każdego dnia widać, że tracą wyborców, powinni się nad tym problemem pochylić – mówi Paulina Henning-Kloska, poseł Polska 2050.

Paulina Henning Kloska niedawno przeszła z Koalicji Obywatelskiej do Polski 2050. Na konflikcie po stronie opozycji zyskuje Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca odrabia straty w sondażach.

TV Trwam News

drukuj