TV Trwam tematem obrad Rady KEP na Jasnej Górze

 „Potrzebujemy odwagi dla dawania świadectwa, aby nie stawiać pod korcem światła naszej wiary”- mówił w homilii ks. abp Wacław Depo. 31 stycznia przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze na rozpoczęcie obrad Rady.

Mszę św. z metropolita częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. bp Adam Lepa z Łodzi, ks. Józef Kloch rzecznik prasowy KEP oraz dyrektorzy rozgłośni radiowych katolickich  z całej Polski, którzy w tych dniach odbywają swoje rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W homilii ks. abp Depo podkreślił znaczenie nadziei we współczesnym przekazie medialnym – Nadzieja jest świadectwem zawierzenia Bogu we wszystkim co nas spotyka. Weryfikuje się ona nie w poszukiwaniu doskonałości własnej indywidualności, ale w byciu dla innych – mówił ks. abp Depo.

„Chrystus pragnie, abyśmy byli Nim napełnieni. Byśmy byli ludźmi niosącymi Prawdę i nadzieję dla świata, Kościoła i Ojczyzny.”- kontynuował abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP odniósł się również do najnowszego Orędzia Benedykta XVI na Dzień Środków Społecznego Przekazu – W  portalach społecznościowych i w mediach potrzebujemy uważnego rozeznania. Chodzi z jednej strony o otwartość na dialog, ale potrzebne jest również dawanie świadectwa w wierze, podkreślenie doniosłości religii w debacie publicznej – mówił  Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

„Informacja musi stać się komunikacją. Trzeba, abyśmy zechcieli uczynić sieci społecznościowe prawdziwymi bramami prawdy i wiary”-przypomniał słowa Benedykta XVI ks. abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „same sieci społecznościowe mogą prowadzić do rozminięcia się z Prawdą, z Chrystusem i do utraty wiary”- Ewangelia jest zawsze zaadresowana do wolności człowieka i zaproszeniem człowieka do sieci zbawczej Chrystusa- mówił metropolita częstochowski.

Ks. abp Depo wskazał, że „obecność Kościoła w cyberprzestrzeni jest zawsze na zasadach ewangelicznego światła i soli.” – Kościół nie może się zgodzić na metody deptania człowieka – podkreślił ks. abp Depo.

Na zakończenie homilii  Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP zawierzył wszystkich obecnych Maryi, „aby obdarzała łaską i odwagą wiary.”

„Aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce na tle sytuacji społecznej”- to temat obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, która odbyły się po Mszy św. w Sali Różańcowej na Jasnej Górze pod przewodnictwem ks. abp Wacław Depo metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Uczestnicy odnieśli się przede wszystkim do wyzwań jakie dzisiaj Kościołowi stawia Internet i portale społecznościowe. – Internet to autentyczna ambona współczesnego świata. Internet jest wyzwaniem. Internet to także sprawa nowego klucza do zrozumienia młodego pokolenia, które dzisiaj jest pokoleniem Interentu- podkreślił Andrzej Drzycimski, dziennikarz, działacz opozycji w PRL, b. minister i rzecznik prasowy prezydenta Lecha Wałęsy.

„W momencie kiedy w Polsce odczuwa się pęknięcie w społeczeństwie to trzeba odpowiedzieć na znak czasu jakim jest Ineternet. Młode pokolenie nie czyta książek i gazet w tradycyjnej formie. Ono je czyta w Internecie”- kontynuował Andrzej Drzycimski.

– Dzisiejsze nowe społeczeństwo ma zupełnie inne oczekiwania – dodał Drzycimski.

Z kolei ks. bp Adam Lepa z Łodzi zauważył, że w Orędziu Benedykta XVI na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Internet i portale społecznościowe „ukazane są jako miejsce ewangelizowania”. – Do tej pory mówiło się, że media były narzędziami ewangelizacji. Tymczasem w mediach daje się nie tylko informację, ale też świadectwo- mówił ks. bp Lepa.

„Internet i portale społecznościowe to znaki czasu. Są one miejscem gdzie należy pokazać ważność religii w sferze publicznej”- podkreślił również ks. abp Wacław Depo.

Na konieczność odpowiedzi Kościoła i mediów katolickich na wyzwanie jakim jest Internet i portale społecznościowe zwrócił również uwagę ks. Józef Kloch rzecznik prasowy Episkopatu Polski – Trzeba zauważyć siłę i ogromne możliwości Internetu. Zwłaszcza, że młode pokolenie istotnie jest pokoleniem Internetu- mówił ks. Kloch.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP przypomniał także jak ważne w kontekście nowych wyzwań związanych z Internetem jest „poszerzenie wiedzy religijnej, realizacja najważniejszej funkcji jaką jest funkcja ewangelizacji oraz stała troska, aby media katolickie stawały się coraz bardziej opiniotwórcze.”

Uczestnicy obrad wskazali na konieczność formowania społeczeństwa w obliczu dokonującej się aktualnie niebezpiecznej  rewolucji kulturowej i rewolucji „genderowej”.

– Na naszych oczach pojawiają się nowe zjawiska dynamiczne, w których radykalna lewica dąży do całkowitej przebudowy społeczeństwa polskiego. Rewolucja kulturowa jest poważnym wyzwaniem dla Kościoła i mediów. – mówił Marcin Przeciszewski prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

„Potrzebna jest formacja polskiego społeczeństwa. Konieczne jest współpraca z mediami świeckimi, a szczególnie z ludźmi wierzącymi, którzy w nich pracują. W obliczu rewolucji kulturowej, rewolucji „gender” trzeba podjąć wspólnie proces edukacyjny polskiego społeczeństwa”- kontynuował Przeciszewski.

Członkowie Rady wskazali również w kontekście Telewizji Trwam i jej miejsca na multipleksie na zasadę pluralizmu w społeczeństwie demokratycznym i zachowania zasady wolności religijnej. – Kościół katolicki w imię wolności religijnej ma prawo do medium- podkreślił ks. abp Depo.

– Pluralizm jest w Polsce zagrożony – zauważył dziennikarz Jacek Karnowski.

Jego zdanie „spór o Telewizję Trwam to jest spór o to, czy w Polsce ma być przestrzeń do poważnej rozmowy i debaty.”- Jasno widać, ze tematy poważne są spychane na margines. – kontynuował Karnowski.

Uczestnicy obrad podkreślili również konieczność współpracy mediów katolickich dla ustalenia wspólnych celów i wymiany doświadczeń – Ważne jest wspólne stanowisko mediów katolickich w wielu ważnych kwestiach, których jesteśmy świadkami w dzisiejszym społeczeństwie –mówiła Lidia Dudkiewicz zastępca redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”.

– Za słowami o ważności mediów powinny pójść konkretne rozwiązania. Potrzebne jest wzmocnienie głosu mediów katolickich- podkreślił ks. Marek Gancarczyk redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.

Ks. bp Adam Lepa z Łodzi podkreślił jak ważne jest „ustalenie wspólnych celów i dzielenie się wspólnymi doświadczeniami”.

Zdaniem ks. abp Wacława Depo „ważne jest mówienie jednym głosem w mediach katolickich.”- Naszym zadaniem musi być współpraca a nie jakaś konkurencja- mówił abp Depo.

Do sprawy współpracy mediów katolickich odnieśli się również pozostali uczestnicy obrad: ks. bp Artur Miziński, ks. bp Józef Szamocki, ks. Henryk Zieliński redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ks. Wojciech Mikulski, szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, Adam Chlebowicz dyrektor Radia Plus w Gdańsku, Sylwia Sułkowska z Polskiego Radia.

Powołanie do życia i działalność Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski była odpowiedzią na nauczanie Kościoła po Soborze Watykańskim II. Podstawą funkcjonowania Rady jest działalność Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, która wypracowuje, zajmuje i przedstawia stanowisko Kościoła w istotnych kwestiach dotyczących szeroko pojętych środków społecznej komunikacji, ich osiągnięć i zagrożeń.

Ks. abp Wacław Depo został wybrany  przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu 21 czerwca 2012 r.

Ks. Mariusz Frukacz/ Archidiecezja Częstochowska/ RIRM

Odpowiedź ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia na list Dworaka

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl