40-godzinne Nabożeństwo przed Wielkim Postem

W niedzielę na Jasnej Górze rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest to nabożeństwo przygotowujące wiernych do Wielkiego Postu. 

Każdego dnia Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w ołtarzu głównym bazyliki jasnogórskiej. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień – od godz. 5.00 do 21.00 – mogą uczestniczyć w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

W czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, Jasnogórskie Chóry: Żeński „Kółeczko” oraz Mieszany im. Królowej Polski, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne. Swoje godziny czuwania mają także bracia junioryści.

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku są to intencje:

– wynagradzająca: za zniewagi Najświętszego Sakramentu; i przebłagalna za profanację Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej; za wszystkie grzechy przeciwko życiu, za grzechy rodzinne, wspólnotowe i osobiste;

– dziękczynna: za dar Eucharystii dla Kościoła; za dar Roku Wiary; za dar Sakramentu kapłaństwa i kapłanów;

– błagalna: o pogłębienie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszej Eucharystii; w intencjach Kościoła i Ojczyzny; o trzeźwość Narodu; w intencjach Ojca Świętego Benedykta XVI; o kanonizację bł. Jana Pawła II i beatyfikację Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego; o miłosierdzie i pokój dla świata; za prześladowanych chrześcijan; o powołania kapłańskie i zakonne.

Tegoroczna modlitwa rozpoczęła się w niedzielę, 10 lutego. Poranną Mszę św. o godz. 6.30 sprawował o. Roman Czernik. Kaznodzieja nawiązując do dzisiejszych czytań i Ewangelii mówił w homilii:

Św. Piotr wszystko zostawił i poszedł za Jezusem, tak samo Jakub i Jan. I to jest dla nas wzór do postępowania, zostawić wszystko i pójść za Jezusem. Na swoim powołaniu, jakie każdy ma, czy jako człowiek świecki, czy będąc w zakonie, czy będąc w rodzinie, wewnętrznie mamy być oderwani od rzeczy doczesnych, a przywiązani do Jezusa, a w tym wszystkim będzie nam dopomagać Matka Najświętsza. Tak że idąc razem z Nią przez życie, na pewno zostaniemy zaprowadzeni przed Tron Jezusowy

Sumie odprawionej o godz. 11.00 przewodniczył i homilię wygłosił o. Tomasz Góralczyk.

Niedzielna Eucharystia to najważniejsze wydarzenie w ciągu naszego całego tygodnia. Przychodzimy na tą Ucztę Miłości, aby karmić się Bożym słowem, napełniać się Bożą łaską przyjmując Chrystusa do swojego serca. W naszej wspólnocie, w tej świątyni, przeżywamy 40-godzinne nabożeństwo, czas szczególnego czuwania przy Jezusie obecnym w Najświętszym Sakramencie. ‘Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata’ – zapewnia nas Chrystus. Dzisiejsze czytania potwierdzają to Jego zapewnienie, tę Jego gotowość na obdarzanie nas potrzebnymi łaskami, na prowadzenie nas drogami, które On dla nas wyznaczył – mówił o. Tomasz Góralczyk.

Zakończenie nabożeństwa 40-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu odbędzie się we wtorek po południu.

Jasna Góra/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl