fot. Tomasz Strąg

Na Jasnej Górze w dniach od 21 do 24 listopada księża biskupi odbędą rekolekcje

„Odpowiedzialność pasterzy” to temat rekolekcji biskupów, które poprowadzi jezuita ks. prof. Henryk Pietras, patrolog i bizantynolog, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i Collegium Bobolanum w Warszawie. Rekolekcje odbędą się na Jasnej Górze w dniach od 21 do 24 listopada.

Ks. prof. Henryk Pietras w ciągu czterech dni rekolekcji wygłosi osiem konferencji na temat odpowiedzialności pasterzy – czytamy w komunikacie prasowym Konferencji Episkopatu Polski.

Wyjaśnił, że tematy poszczególnych nauk rekolekcyjnych wynikają bezpośrednio z tekstów Kościoła.

„Będziemy mogli wspólnie starać się wniknąć w treści proponowane przez modlitwę Kościoła i je odczytać w kontekście historycznym i społecznym, w jakim przyszło nam żyć. Wierzę, że Słowo Boże zawsze jest »na temat« i na bieżąco daje nam wskazówki do życia w konkretnym dniu i w konkretnej sytuacji. Ufam, że w łączności z całym Kościołem, modlącym się w tych dniach tymi samymi tekstami Pisma, zdołamy odczytać wskazania, jakie Bóg ma dla nas w tym konkretnym momencie naszego życia i naszej służby Bogu i Kościołowi” – podkreślił ks. prof. Henryk Pietras.

Jak poinformowali autorzy komunikatu, pierwsza nauka rekolekcyjna pt. „Kompromis z władzą” została zaplanowana na wtorek wieczorem. Tematy kolejnych konferencji to: „Siedmiu braci machabejskich i ich matka”, „Miejsca religii i wiary w hierarchii wartości”, „Rola pasterzy: żniwiarze czy siewcy?”, „Niebezpieczna »walka ze złem«”, „Klemens Rzymski i problem zawiści w Kościele”, „O pasterzach uciskających owce” oraz nawiązująca do Ewangelii św. Łukasza konferencja o „Oczyszczeniu świątyni z rzeczy zbędnych”.

Poinformowali, że księża biskupi każdy dzień rozpoczną Mszą św. połączoną z jutrznią, a zakończą Apelem Jasnogórskim. W ciągu dnia zaplanowano też modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Czwartek będzie dniem pokuty i pojednania. W piątek, w ostatnim dniu rekolekcji, w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych księży biskupów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl