fot. pixabay

G. Weigel: Umierające części Kościoła chcą przedefiniować katolicyzm

Sobór Watykański II nie został powołany do ponownego wymyślenia katolicyzmu zgodnie z duchem epoki. Kościół jest powołany do nawracania kultury, a nie jej naśladowania – wskazuje amerykański intelektualista George Weigel, autor najpopularniejszej biografii św. Jana Pawła II pt. „Świadek nadziei”.

Katolicki publicysta i pisarz podkreśla, że to umierające części Kościoła chcą obecnie przedefiniować katolicyzm. Dodaje jednocześnie, mówiąc o aktualnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych, że liczba postępowych duchownych systematycznie maleje i nie ma przed nimi przyszłości.

W tym kontekście przywołuje najnowsze badania przeprowadzone przez The Catholic Project, grupę badawczą z Uniwersytetu Katolickiego Ameryki w Waszyngtonie, która wykazała, że w USA rośnie liczba księży „konserwatywnych” i „ortodoksyjnych”. Jest to najobszerniejsze studium stanu amerykańskiego duchowieństwa przeprowadzone w okresie minionych 50 lat.

George Weigel zwraca uwagę, że niepotrzebne jest zwoływanie obecnie Soboru Watykańskiego III, ponieważ wcześniejszy został zrealizowany zaledwie w 60 procentach. Jak mówi, przede wszystkim „trzeba odzyskać chrystocentryzm – centralne miejsce Chrystusa – Soboru Watykańskiego II. Misją Kościoła jest bowiem głoszenie i dawanie świadectwa Chrystusowi, a nie samemu sobie”.


Beata Zajączkowska/vaticannews.va

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl