Dlaczego koncesja

Wystąpienie Lidii Kochanowicz, dyrektora finansowego Fundacji Lux Veritatis, na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

 

Fundacja Lux Veritatis dba o środki społeczne oraz o naszych odbiorców. Właśnie dlatego staraliśmy się o wejście na Multiplex 1. Koncesja kosztuje około 10 mln złotych. Jest to kolosalny wydatek, ale my patrzymy na to z drugiej strony. Kiedy będziemy mieli koncesję na 10 lat za 10 mln zł, nasi odbiorcy nie będą musieli płacić kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, które płacą dzisiaj, żeby odbierać Telewizję Trwam. Obecnie nasz odbiorca może nas odbierać w kablówce. Przeciętnie trzeba za to zapłacić blisko 50 zł miesięcznie, a mamy też informacje, że nawet 90 zł i 117 zł, ponieważ program Telewizji Trwam jest przenoszony z najtańszego pakietu na najdroższy. Jeżeli więc, przykładowo, mamy tylko 100 tys. odbiorców, to oni w ciągu roku muszą wydać 60 mln złotych. Łatwo obliczyć, że przez 10 lat jest to 600 mln złotych. Dlatego starając się o wejście na multipleks i myśląc o tym, że musimy zapłacić tę koncesję w wysokości 10 mln na 10 lat, nie myślimy o sobie, tylko myślimy o tym, żeby nasi odbiorcy nie musieli wydać owych 600 mln zł w ciągu 10 lat i żeby mogli nas odbierać za darmo.

 

Zarząd Fundacji Lux Veritatis patrzy w tym kierunku, ponieważ nasz sygnał dostarczamy do wszystkich kablówek za darmo, po to żeby nasi odbiorcy mogli nas odebrać jak najtaniej. Kablówki są to odrębne podmioty gospodarcze i zawierają z nami umowy cywilno-prawne, stawiając warunki nie tylko nam, ale również odbiorcom naszej telewizji. W związku z tym nasze działanie, żeby otrzymać miejsce na multipleksie, tam gdzie będziemy mogli być odbierani w całej Polsce za darmo, było związane tylko i wyłącznie z myślą o tym, żeby naszym odbiorcom zaoszczędzić tych pieniędzy, które muszą dzisiaj wydać, żeby odbierać Telewizję Trwam.

drukuj