fot. flickr.com

Turcja: Nakazano aresztowanie 63 osób za związki z Gulenem

W Turcji nakazano aresztowanie 63 osób, w tym byłych funkcjonariuszy Krajowej Agencji Wywiadowczej (MIT) za domniemane związki z przebywającym na emigracji w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem – poinformowała we wtorek agencja Anatolia.

Operacja policji objęła 21 prowincji w całej Turcji. Więcej szczegółów nie podano.

Pod koniec sierpnia zwierzchnictwo nad tureckim wywiadem przeszło z rąk premiera Binali Yildirima do prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana. Posunięcie jest częścią zmian legislacyjnych związanych z likwidacją urzędu premiera i przekazaniem władzy wykonawczej szefowi państwa, co jest wynikiem reformy ustrojowej przegłosowanej w tegorocznym referendum.

Władze tureckie oskarżają Gulena, byłego sojusznika Erdogana, o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w lipcu 2016 roku, a także o stworzenie w Turcji struktur „państwa równoległego”. Gulen zaprzecza tym zarzutom.

Po udaremnionej próbie puczu aresztowano ok. 50 tys. krytyków tureckich władz pod zarzutem powiązań z organizacjami terrorystycznymi. Około 150 tys. osób zwolniono z pracy, w tym wielu wojskowych, policjantów, sędziów, nauczycieli i urzędników państwowych. Zdaniem opozycji miało to sparaliżować działania politycznych przeciwników Erdogana.

 PAP/RIRM

drukuj