Trybunał Sprawiedliwości UE wyda dziś orzeczenie dot. Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś orzeczenie ws. sporu Polski z Komisją Europejską o Puszczę Białowieską. W lutym rzecznik generalny Trybunału w Luksemburgu uznał, że decyzje polskich władz dotyczące obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE.

TSUE wskazał przy tym, że bezprecedensowa gradacja kornika drukarza nie może uzasadniać wycinki. Stanowiska rzeczników generalnych nie są wiążące dla składów orzekających, ale bardzo często ich argumentacja jest przez nie powtarzana.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko wskazuje, że zarzuty są niezgodne z rzeczywistością. Polska wypełnia zobowiązania wynikające z obszaru Natury 2000 – dodaje.

– Uruchomiliśmy monitoring i będzie można ocenić, czy nasze działania zmierzają w kierunku naprawy tego, co zostało zniszczone, czy też idą w kierunku gorszym. (…) W porównaniu z rokiem 2008 – momentem, kiedy włączyliśmy obszar Puszczy Białowieskiej do systemu Natura 2000 – błędną decyzją z roku 2012 zmieniającą sposób zagospodarowania Puszczy Białowieskiej, jej części gospodarczej doprowadzono do zaniku ponad 6 tys. ha siedliska ważnego dla Unii Europejskiej. Nastąpiło więc złamanie prawa, zanik siedlisk i pogorszenie występowania gatunków. W związku z tym Polska wypełniła w 100 proc. prawo UE – zaznacza prof. Jan Szyszko.

Sprawa Puszczy Białowieskiej trafiła to TK w 2016 roku. Postępowanie wszczęła Komisja Europejska. Ministerstwo środowiska podporządkowało się tymczasowemu nakazowi zaprzestania wycinki do czasu zakończenia procesu.

Resort argumentował jednak, że dalsze prace są konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz postępujących zniszczeń kornika drukarza.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl