fot. PAP/EPA

Trwają rozmowy pokojowe na linii Azerbejdżan-Armenia

Po 24-godzinnych walkach Azerbejdżan przejął kontrolę nad Górskim Karabachem. W czwartek odbyły się rozmowy pokojowe między rządem w Baku a ormiańskimi przywódcami separatystycznego regionu.

 

Azerbejdżan przejął kontrolę nad Górskim Karabachem. Separatystyczny region został zmuszony do zawieszenia broni po 24-godzinnym ostrzale ze strony azerskiego wojska. Konflikt o Górski Karabach trwa już od ponad stu lat.

– Azerbejdżan osiągnął swój cel. Jest bardzo ciekawe, że to właśnie Rosja była mediatorem i gwarantem tego pokoju – wskazał politolog dr Marceli Burdelski.

Rozmowy pokojowe między rządem Baku a Ormianami odbyły się w mieście Jewlach w Azerbejdżanie. W środę prezydent Azerbejdżanu zapowiedział kary wobec przywódców separatystycznego regionu, ale nie wobec ludności cywilnej.

– Pomimo wszystkich niesprawiedliwości, pomimo wszystkich zbrodni popełnionych przez zbrodniczy reżim ormiański, nigdy nie obwinialiśmy o to narodu ormiańskiego. Oskarżamy o zbrodnie ormiański reżim, jego przywódców i postawimy ich przed sądem. Niektórzy już ponieśli zasłużoną karę, a niektórzy jeszcze ją poniosą – podkreślił Ilham Aliyev, prezydent Azerbejdżanu.

Karabascy Ormianie obawiają się jednak czystek etnicznych. Formalnie region należy do muzułmańskiego Azerbejdżanu, ale zamieszkiwany jest przez ok. 120 tys. etnicznych Ormian, którzy są chrześcijanami. W stolicy Armenii – Erywaniu – tysiące tamtejszych Ormian wyszło na ulice w geście protestu przeciwko bierności Armenii.

– Premier Nikol Paszinian odmówił wsparcia obywatelom Armenii, którzy obecnie mieszkają w Górskim Karabachu. To wstyd dla naszego narodu, że nasz rząd, z Nikolem Paszinianem na czele, nie podejmuje wszystkich wymaganych środków, aby ratować Ormian, gdziekolwiek się znajdują – mówił Aszot, mieszkaniec Erywania.

Premier Armenii nie odniósł się bezpośrednio do sytuacji w Górskim Karabachu, ale w przemówieniu z okazji narodowego dnia niepodległości wskazał, że Armenia musi być wolna od konfliktów.

– Pokój to środowisko wolne od konfliktów międzypaństwowych i międzyetnicznych. Ta droga nie jest łatwa, wiąże się z zewnętrznymi i wewnętrznymi wstrząsami, ale musimy przez nią przejść w imię niepodległości, w imię państwowości i w imię przyszłości – zaznaczył Nikol Paszinian, premier Armenii.

O pokój w regionie Kaukazu apelował Ojciec Święty Franciszek podczas ostatniej audiencji generalnej.

– Po raz kolejny apeluję do zaangażowanych stron i społeczności międzynarodowej o wyciszenie konfliktu i dołożenie wszelkich starań, aby znaleźć pokojowe rozwiązania dla dobra ludzi i poszanowania ludzkiej godności – zaznaczył Papież.

W czasie dwudziestoczterogodzinnej walki o Górski Karabach zginęło ok. 200 osób, a ok. 400 zostało rannych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl