fot. PAP/EPA

Trwają manewry Wostok-2018 w Rosji

W Rosji trwają ćwiczenia wojskowe Wostok-2018. To pierwsze tego rodzaju manewry na tak szeroką skalę. W czwartek temu co działo się na poligonie przyglądał się prezydent Rosji Władimir Putin.

W ćwiczeniach Wostok-2018 bierze udział blisko 300 tys. żołnierzy, 1000 samolotów, śmigłowców i dronów, blisko 36 tys. czołgów i innych pojazdów oraz niemal 80 jednostek pływających.

– Ta manifestacja siły w postaci manewrów największych od 81′ roku jasno mówi o tym, że Rosja będzie w stanie reagować właśnie militarnie w sytuacjach zagrożenia dla swoich interesów. To jest sygnał, który idzie w świat – powiedział historyk prof. Mieczysław Ryba.

Dzisiejszym manewrom z trybun bacznie przyglądał się prezydent Rosji Władimir Putin. W jego ocenie manewry są przeprowadzane na wysoki poziomie. Podkreślił również, że Rosja nastawiona jest na twórczą współpracę ze wszystkimi krajami, które są tym zainteresowane.

„Powinnością wobec kraju jest gotowość do obrony jego suwerenności, bezpieczeństwa i interesów narodowych” – podkreślił Władimir Putin.

W związku z tym zapowiedział dalsze wzmacnianie armii, wyposażanie jej w broń i sprzęt najnowszej generacji. Wraz z przywódcą państwa na poligonie obecny był minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oraz przedstawiciele sił zbrojnych Chin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj