Trwają konsultacje ws. ustawy o okręgach sądowych

Prezydent rozpoczął konsultacje ws. ustawy o okręgach sądowych. Wczoraj rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa sędzią Antonim Górskim. Dziś natomiast spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Decyzję w sprawie ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych reformą byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, prezydent ma podjąć do 10 lipca. Może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

W dzisiejszym spotkaniu z prezydentem nie weźmie udziału reprezentant PiS-u. Jak mówi wiceprzewodnicząca klubu tej partii – poseł Beata Szydło – stanowisko PiS-u zostało prezydentowi przedstawione na piśmie. Pozostaje ono bezzmienne.

– Konsekwentnie staliśmy na stanowisku, że sądy rejonowe powinny zostać tak jak były. Tym bardziej, że rzeczywiście nie przeprowadzono żadnych wcześniejszych konsultacji i te decyzje zapadły wbrew lokalnym środowiskom, teraz natomiast jest niepotrzebne zamieszanie. Projekt obywatelski zmierzał w tym kierunku, żeby sprawę rozwiązać; jeżeli prezydent będzie wykazywał wolę takiego podejścia do sprawy, żeby rzeczywiście zobaczyć problem społeczny – to będzie w porządku. Natomiast obawiam się, że to jest tylko i wyłącznie taka zagrywka pijarowska i próba stworzenia wrażenia, że jakieś ruchy są w tej kwestii podejmowane – akcentuje poseł Beata Szydło.

Poseł Arkadiusz Mularczyk mówi, że Solidarną Polskę na spotkaniu będą reprezentować posłowie: Ludwik Dorn i Tomasz Górski. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski podkreśla, że quasi reforma Jarosława Gowina nie jest dobra dla wymiaru sprawiedliwości.

– Ona tak naprawdę nie powoduje jakichś gruntownych zmian, które spowodowałyby przyspieszenie spraw sądowych, kluczowo usprawniłyby wymiar sprawiedliwości. Pan prezydent Komorowski będzie chciał zasięgnąć opinii klubu przed swoją decyzją czy ta ustawa, która wpłynie do niego do podpisania będzie zawetowana czy też nie – dodaje poseł Arkadiusz Mularczyk.

Na mocy reformy Jarosława Gowina, 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o okręgach ma na celu przywrócenie stanu sprzed reformy i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl