fot. pixabay.com

USA: Sąd apelacyjny odrzucił wniosek Waszyngtonu o wstrzymanie prawa aborcyjnego w Teksasie

Sąd apelacyjny odrzucił w czwartek wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA o czasowe wstrzymanie wywołującego spory prawa aborcyjnego w Teksasie, które zabrania dokonywania zabiegu już w szóstym tygodniu ciąży i nie dopuszcza żadnych odstępstw od tej reguły.

Nowe prawo aborcyjne w Teksasie weszło w życie 1 września. Nie przewiduje ono żadnych wyjątków od zakazu przerywania ciąży po ustawowym terminie, nawet w przypadkach gwałtu lub kazirodztwa.

Nowe przepisy włączają zwykłych obywateli w egzekwowanie zakazu, nagradzając ich kwotą co najmniej 10 tys. dolarów, jeśli skutecznie pozwą każdego, kto pomógł w przeprowadzeniu aborcji wtedy, gdy można już wykryć bicie serca płodu. Według CNN kobiety w 6 tygodniu ciąży często nie wiedzą jeszcze, że są brzemienne.

Sąd Apelacyjny zadecydował jednak w czwartek, że antyaborcyjne przepisy przyjęte w Teksasie powinny pozostać w mocy do czasu, kiedy zostanie rozpatrzona apelacja od wyroku wydanego przez federalnego sędziego okręgowego Roberta Pitmana, który zablokował nowe prawo. Teksas odwołał się wcześniej od tego wyroku. Czwartkowe orzeczenie to środek tymczasowy do czasu wydania pełnego wyroku w sprawie.

„Krytycy teksańskiej ustawy twierdzą m.in., że przepis o włączeniu do akcji obywateli umożliwia im działanie jako antyaborcyjnych łowców nagród” – pisze Reuters.

Dodaje też, że w swym wniosku o zablokowanie postawienia Roberta Pitmana, Departament Sprawiedliwości argumentował, iż nowe regulacje utrudnią kobietom korzystanie z ich konstytucyjnego prawa do przerwania ciąży. Zostało ono potwierdzone decyzją Sądu Najwyższego z 1973 roku w sprawie Roe v. Wade. Zalegalizowała ona aborcję w całych Stanach Zjednoczonych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl