Druga runda rozmów handlowych UE – USA

W dniach 11-15 listopada ma się odbyć w Brukseli druga runda rozmów handlowych UE z USA, m.in. o usługach i energii – podała Komisja Europejska. Rozmowy nie odbyły się w październiku z powodu „zamknięcia” rządu USA, teraz coraz bardziej ciąży na nich afera podsłuchowa.

„Ta runda negocjacji przywróci rozmowy w sprawie transatlantyckiej umowy o wolnym handlu (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) na właściwe tory, jeśli chodzi o kalendarz negocjacji” – podała Komisja Europejska.

„Zespoły negocjatorów z obu stron Atlantyku mają rozmawiać o usługach, inwestycjach, energii, surowcach oraz o kwestiach regulacyjnych” – dodano. Poinformowano, że trzecia runda negocjacji handlowych ma się odbyć w Waszyngtonie w tygodniu rozpoczynającym się 16 grudnia.

Zrobienie sobie „przerwy” w negocjacjach handlowych z USA w związku z aferą podsłuchową zalecał podczas ostatniego szczytu UE przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Także przebywający w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie europosłowie ostrzegali, że afera podsłuchowa grozi opóźnieniem utworzenia strefy wolnego handlu między USA a UE.

Według nieoficjalnych informacji Berlin chce włączenia zasad ochrony danych do rozmów handlowych z USA, czego mieliby obawiać się unijni urzędnicy, ponieważ mogłoby to opóźnić negocjacje, a nawet poważnie im zaszkodzić.

 

PAP/RIRM

drukuj