„Strajk włoski” mundurowych

Związkowcy służb mundurowych od dziś rozpoczynają „strajk włoski” i akcję pouczania sprawców wykroczeń zamiast karania ich mandatami. O zaostrzeniu strajku mundurowi zdecydowali wczoraj.

Protestują przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. W ramach protestu funkcjonariusze mają też masowo chodzić na badania lekarskie i honorowo oddawać krew.

– Zaostrzamy protesty stosując art. 41 Kodeksu Wykroczeń – czyli będziemy stosować więcej pouczeń. Oczywiście nie wchodzą tutaj w grę wykroczenia, które są uciążliwe dla uczestników ruchu, czyli wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, przejeżdżanie na czerwonym świetle, czy piractwo drogowe – tutaj nie będzie odstępstw od karania. Co do strajku włoskiego, to jest strajk zaostrzany. Będziemy prowadzić akcję polegającą na tym, że – jak do tej pory – będziemy wykonywać wszystkie czynności administracyjne sumiennie, z tym że z jeszcze większą rzetelnością – powiedział przewodniczący NSZZ Policjantów Grzegorz Nems.

Mundurowi żądają zaprzestania prac nad zmianami przepisów dotyczących zwolnień lekarskich i grup inwalidzkich, wprowadzenia odpłatności za nadgodziny, służbę w nocy, niedziele i święta oraz waloryzacji uposażeń. W tych sprawach związkowcy zaapelowali do premiera Donalda Tuska i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Liczą też na spotkania z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

– Rząd serwuje nam taką ustawę, która obniża zwolnienia lekarskie o 20 proc., ale nie daje niczego w zamian. Przypominam, że w ogóle nie mamy płatnych nadgodzin, ani dni wolnych i świąt. Wchodzimy więc z całym pakietem w system powszechny, albo nie wchodzimy w ogóle – powiedział Grzegorz Nems.

Zrzeszająca policjantów, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej i więzienników Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych od 17 czerwca prowadzi protest polegający na oflagowaniu jednostek oraz działaniach informacyjnych.

Federacja nie wyklucza zaostrzenia protestu, w tym zorganizowania pikiet.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl