fot. sxc.hu

Grecja: 24-godzinny strajk personelu medycznego i nauczycieli

Personel szpitali i nauczyciele prowadzą w środę w Grecji 24-godzinny strajk. Domagają się wypłaty zaległych pensji i protestują przeciwko brakom kadrowym, które ich zdaniem wynikają z polityki narzuconej Grecji przez wierzycieli w ramach programu pomocowego.

W związku ze strajkiem lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w szpitalach pełnione są tylko dyżury interwencyjne.

Po raz kolejny przeciwko prywatyzacji strajkują także pracownicy portów w Pireusie i Salonikach, które objęte są projektami prywatyzacyjnymi. Czterogodzinny protest prowadzili w środę również pracownicy ateńskiego transportu publicznego.

W ramach ustaleń z wierzycielami władze Grecji podjęły decyzje o przeprowadzeniu kontrowersyjnych reform, przeciwko którym od miesięcy strajkują tysiące Greków. Zmiany dotyczą m.in. podwyższenia podatków VAT i dochodowego, obniżenia świadczeń emerytalnych czy opiewającego na 50 mld euro ambitnego programu prywatyzacji. Pozwoliło to uruchomić kolejną transzę pakietu pomocowego dla Grecji.

PAP/RIRM

drukuj