fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Trwają badania zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zabrał w niedzielę głos ws. Puszczy Białowieskiej. Zaznaczył, że trwają prace inwentaryzacyjne, które mają ocenić stan jej zasobów przyrodniczych.

Minister poinformował, że wraz z Andrzejem Koniecznym, pełnomocnikiem ministra ds. Puszczy Białowieskiej, spotkał się z grupą osób, która przyjechała z terenu Puszczy Białowieskiej.

– W skład tych osób wchodzili mieszkańcy, samorządowcy jak również część organizacji niezależnych. Przedstawili swoje postulaty. Uważają, że w Puszczy Białowieskiej dzieje się źle i że ginie ich dorobek, który jest ich dziedzictwem kulturowym od wielu lat. Przekazali petycję, która trafi do pani premier. Z tego co wiem, również w dniu dzisiejszym, odbyła się druga manifestacja organizacji niezależnych, które też mają swoje postulaty. Niestety ta organizacja nie zgłosiła się do kancelarii premiera – powiedział prof. Jan Szyszko.     

Minister Jan Szyszko zaznaczył, że inwentaryzacja ma dać odpowiedź na pytanie, czy w puszczy dzieje się coś złego.

– Obecnie trwają prace inwentaryzacyjne, które mają ocenić stan zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej z punktu widzenia zarówno drzewostanów, jak również i siedlisk. Na podstawie tego, będziemy starali się dojść do wniosków czy rzeczywiście następują zmiany negatywne, a jeśli tak, to jakie decyzje do tego doprowadziły – dodał minister.

Szef resortu środowiska zaznaczył, że nie podpisywał ani nie widział żadnego aneksu, który pozwalałby na dodatkową wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej.

 

 

RIRM

drukuj