fot. fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Trwa wizyta polskiej pary prezydenckiej w Szwecji

Prezydent Andrzej Duda z małżonką kontynuuje wizytę w Szwecji. W Sztokholmie para prezydencka została przyjęta przez szwedzką parę królewską.

Przed południem prezydent Andrzej Duda otworzył polsko-szwedzkie seminarium poświęcone innowacyjności.


– Innowacja jest kluczem do wzrostu gospodarczego i jest podstawą długofalowego dobrobytu ekonomicznego. Innowacyjność to połączenie wielkich umysłów, idei i inicjatywy. Jest to coś, co odnajdujemy zarówno w Szwecji, jak i w Polsce – wskazywał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że innowacyjność to obszar, który nakłada pewne zobowiązania na polityków.

– Ważne jest, by dobrze zorganizować środowisko sprzyjające kreatywności i innowacyjności. Składa się na nie jakość współpracy pomiędzy instytucjami państwowymi, sektorem prywatnym i światem nauki. Pod tym względem model przyjęty w Szwecji jest dla nas inspiracją – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że w Polsce trwa obecnie proces kształtowania się nowego systemu, który ma pomóc w rozwijaniu innowacji. Wraz z prezydentem do Szwecji przylecieli przedstawiciele polskich start-upów, którzy prezentują swoje pomysły oraz nawiązują kontakty naukowe i biznesowe.

– Przyjechaliśmy tutaj razem z delegacją pana prezydenta, aby szukać kontaktów, ale też trochę nauczyć się, w jaki sposób zasypywać tę „dolinę śmierci”, o której mówił pan minister Gowin w zeszłym tygodniu – między akademią a biznesem – powiedział Wojciech Tarnawski.

– Przyjechaliśmy tutaj z projektem Histopixel. Pracujemy nad automatycznym diagnozowaniem raka przy pomocy głębokich sieci neuronowych – wyjaśnił Ryszard Szopa.

Jutro prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Szwecji.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj