Papież Franciszek: przybyłem jako pielgrzym pokoju i dialogu

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął wizytę apostolską w Bośni i Hercegowinie. Samolot, którym przybył papież Franciszek, wylądował na międzynarodowym lotnisku w Sarajewie tuż przed godziną 9.00. Tam powitali go m.in. przedstawiciele władz państwowych oraz metropolita Sarajewa ks. kard. Vinko Puljić i nuncjusz apostolski, ks. abp Luigi Pezzuto.

Transmisja na żywo w TV Trwam [Oglądaj]

Po przywitaniu z delegacją, dziećmi i młodzieżą, Papież udał się na oficjalną ceremonię powitania do położonego w centrum miasta Pałacu Prezydenckiego. Tam, na schodach prowadzących do siedziby prezydenta, wypuścił w niebo białe gołębie, w geście błogosławieństwa dla zranionego wojną kraju.

Cieszę się, że mogę przybyć do tego miasta, które tak bardzo ucierpiało z powodu krwawych konfliktów minionego wieku, a które na nowo stało się miejscem dialogu i pokojowego współistnienia – mówił Ojciec Święty przemawiając w Pałacu Prezydenckim.

– Sarajewo oraz Bośnia i Hercegowina mają szczególne znaczenie dla Europy i dla całego świata. Od wieków obecne są na tych obszarach wspólnoty wyznające różne religie, należące do różnych grup etnicznych i kultur, z których każda ma wiele szczególnych cech i zazdrośnie strzeże swoich specyficznych tradycji. Nie przeszkodziło to jednak, aby przez długi czas powstały przyjazne i serdeczne relacje wzajemne – zaznaczył Papież.

Ojciec Święty mówił także o budowaniu nowych mostów, potrzebie odnawiania tych już istniejących, budowania ich w trosce o zapewnienie sprawnej, bezpiecznej i cywilizowanej komunikacji.

– Potrzebujemy wzajemnej komunikacji, odkrywania bogactwa każdego, a także doceniania tego, co nas łączy oraz spoglądania na różnice jako na szansę wrastania w poszanowaniu dla wszystkich. Konieczny jest cierpliwy i ufny dialog, tak aby osoby, rodziny i wspólnoty mogły przekazywać  wartości swojej kultury i przyjmować dobro pochodzące z doświadczeń innych – podkreślał papież Franciszek.

W ten sposób, także poważne rany niedalekiej przeszłości mogą się zabliźnić i będzie można z nadzieją spoglądać w przyszłość, konfrontując się z codziennymi problemami, którym musi stawiać czoła każda cywilizowana społeczność z myślą wolną od obaw i uraz – dodał Ojciec Święty.

Ojciec Święty powiedział również, że zadaniem politycznej władzy jest zapewnienie podstawowych praw człowieka, wśród których wyróżnia się prawo do wolności religijnej. Podkreślił, że w ten sposób możliwe będzie budowanie z konkretnym zaangażowaniem bardziej pokojowego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Papieska wizyta przypada na miesiąc przed 20. rocznicą największej powojennej tragedii w Europie, czyli masakry tysięcy muzułmanów w Srebrenicy, zamordowanych z rąk Serbów.

***

Program

9:00 – przylot na lotnisko w Sarajewie
9:30 – ceremonia powitania na placu przed pałacem prezydenckim
10:10 – spotkanie z władzami kraju (przemówienie Ojca Świętego)
11:00 – Eucharystia na stołecznym stadionie
13:15 – spotkanie w nuncjaturze z biskupami Bośni i Hercegowiny
16:20 – spotkanie w katedrze z duchowieństwem
17:30 – spotkanie ekumeniczne w międzynarodowym centrum franciszkańskim
18:30 – spotkanie z młodzieżą w ośrodku im. Jana Pawła II
19:45 – ceremonia pożegnania
20:00 – odlot do Rzymu

RIRM

drukuj