fot. PAP/EPA

Trwa szczyt Unii Europejskiej

Już od kilku godzin w Brukseli trwa szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy państw członkowskich przylecieli do Belgii, by znaleźć kompromis w sprawie budżetu i rozmawiać o celach klimatycznych. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

Unijni liderzy liczą na to, że w przeciągu dwóch dni uda się zawrzeć porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych.

Decyzja w tej sprawie jest bardzo ważna dla całej Europy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Stoimy na progu podjęcia bardzo ważnych decyzji. Musimy jako Europa rozstrzygnąć kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi i ze specjalnym Funduszem Odbudowy. Mechanizmy uruchamiania funduszy muszą być jasne i nie mogą podlegać żadnym arbitralnym oraz politycznie motywowanym decyzjom. Musimy mieć jasność co do stosowanych kryteriów – mówił Mateusz Morawiecki.

W ostatnich tygodniach w tej sprawie toczyły się bardzo intensywne rozmowy, a stanowisko Polski zostało jasno określone.

– W konkluzjach Rady Europejskiej oczekujemy, że znajdą się zapisy, które będą rozdzielały kwestię ochrony budżetu, kontroli budżetu, zapobiegania fraudom, zapobiegania korupcji od tzw. kwestii praworządności – oznajmił szef rządu.

Premier zapewnił również, że chce, aby unijny budżet został uruchomiony jak najszybciej. Zastrzegł jednak, że Polska nie odejdzie od obrony swoich interesów.

– Oczywiście w ramach UE jest równowaga instytucji, ale to właśnie Rada Europejska wytycza wszystkie kierunki politycznego działania. Z naszej perspektyw chcemy, żeby to było absolutnie jasne, że jeżeli te wytyczne, które być może będą przyjęte na Radzie Europejskiej, nie będą przez Komisję Europejską wkomponowane w ich wytyczne, mechanizm stosowania prawa, to my nie będziemy w stanie uzgodnić procedury budżetowej i pójść dalej z naszym procesem. Bardzo klarowanie ujmujemy to w deklaracjipodsumował Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj unijni przywódcy będą rozmawiać na temat zmian klimatycznych i stosunkach z USA po wyborach prezydenckich w tym kraju.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl