Trwa szczyt Trójmorza w Bukareszcie

W Rumunii trwa szczyt państw Trójmorza. W poniedziałek uczestniczył w nim prezydent Andrzej Duda, który był jednym z inicjatorów całego projektu. Współpraca państw leżących między morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym jest coraz silniejsza. Dostrzegają to Stany Zjednoczone, które traktują Trójmorze jako strategiczne narzędzie do budowania relacji z Europą Środkową.

Prosto ze szczytu w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda udał się do kraju. Kolejny punkt to Waszyngton. Komentatorzy podkreślają, że będzie tam reprezentował nie tylko Polskę.

– Myślę, że prezydent Trump będzie chciał ode mnie usłyszeć o tym, co działo się dzisiaj, bo był bardzo zainteresowany Inicjatywą Trójmorza i przecież przyjechał w zeszłym roku na szczyt Trójmorza w Warszawie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydentowi Trumpowi bardzo podoba się współpraca państw w ramach Trójmorza. W ubiegłym roku wziął udział w szczycie inicjatywy w Warszawie. W liście skierowanym do uczestników spotkania w Bukareszcie napisał, że Trójmorze ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu.

– My tutaj nie dyskutujemy o żadnej tam polityce. Nie dyskutujemy o ustrojach. Dyskutujemy o konkretnych przedsięwzięciach, które chcielibyśmy, żeby były realizowane, żeby służyły ludziom, żeby pozwalały naszym krajom i naszej części Europy jeszcze lepiej i jeszcze szybciej się rozwijać – dodał prezydent RP.

W poniedziałek państwa tworzące Trójmorze podpisały umowę o współpracy swoich Izb Handlowych. Powołały też Radę Biznesową i podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza. Wypracowywana jest też lista priorytetowych projektów infrastrukturalnych, energetycznych oraz cyfrowych – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

– Polska zgłosiła m.in. Via Balticę, Rail Balticę oraz Via Carpatię. Zgłosiliśmy także udrożnienie kanału wodnego w oparciu o Odrę oraz gazoport wraz z interkonektorami – wskazał Krzysztof Szczerski..

Wszystko ma służyć rozwojowi państw Trójmorza – mówiła prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

– Energetyka jest ważna dla stabilności, dla naszych społeczeństw i ważna jest też sieć połączeń szerokopasmowych, ponieważ internet jest kluczowy dla rozwoju, zwłaszcza ludzi młodych – bez względu na to, w jakim zakątku się znajdują, aby oni mogli dalej tam mieszkać i rozwijać się w miejscu pochodzenia – zaznaczyła prezydent Chorwacji.

Z Bukaresztu popłynął też jasny sygnał, że Trójmorze nie jest projektem wymierzonym w Unię Europejską. Dlatego w szczycie wziął udział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass. Obecni byli też szefowie największych europejskich banków inwestycyjnych i rozwojowych.

– Zawsze mówiliśmy, że chcemy to robić w ramach Unii Europejskiej i to ma służyć tym interesom, które są interesami Unii – wskazał Andrzej Duda.  

W Waszyngtonie prezydent Polski najpierw spotka się w cztery oczy z prezydentem Donaldem Trumpem. Później odbędą się rozmowy delegacji Polski i USA. Wezmą w nich udział m.in. wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

– Jest pole do tego, żebyśmy mieli kolejne owocne spotkanie wzmacniające pozycję Polski w Europie i na świecie – wskazał politolog Jarosław Komorniczak.

Tematów do omówienia jest wiele – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

– Będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie militarnym, bo to naturalne, że chcemy bezpieczeństwo militarne w jak największym stopniu zapewnić. Na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej – powiedział prezydent RP.

Prezydenci mają wyrazić też wspólny sprzeciw wobec inicjatyw, które rozbijają i niszczą otwarty rynek europejskiego gazu. Chodzi przede wszystkim o Nord Stream 2. Spotkanie ma też przypieczętować zwiększenie amerykańskich inwestycji w Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl