fot. PAP/Tomasz Gzell

Trwa przesłuchania J. Przypaśniaka przed komisją śledczą ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT prowadzi przesłuchanie byłego dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Obecnie Jacek Przypaśniak pracuje w katowickiej Krajowej Administracji Skarbowej.

O wezwaniu Jacka Przypaśniaka na świadka komisja zdecydowała w listopadzie, podejmując równocześnie uchwały o przesłuchaniu szeregu innych osób. W 2012 r. świadek został członkiem grupy roboczej do zwalczania przestępczości w zakresie wyłudzania VAT w obrocie stalą zbrojeniową. Proceder dotyczył sprowadzania prętów stalowych z Łotwy. Przypaśniak wskazał, że działania zwalczające ten rodzaj przestępczości były podejmowane już w 2010 roku.

Jednak resort finansów sprawą zainteresował się dopiero w roku 2012 – wtedy odbyło się pierwsze spotkanie wiceministra Andrzeja Parfianowicza z przedsiębiorcami.

Duża ilość tych prętów trafiała do Polski. Wnioski były takie, że faktycznie trafiały one przez tzw. znikających podatników i były wprowadzane do obrotu w Polsce właściwie bez odprowadzenia należnego VAT-u, co powodowało, że można było w tym momencie obniżyć cenę tego produktu – mówił Jacek Przypaśniak.

Odnośnie przeciwdziałania? Czy państwo rekomendowali jakiś sposób przeciwdziałania? – pytał Marcin Horała.

Osobiście sporządziłem raport z działania tej grupy, który został przedstawiony w Ministerstwie Finansów. Natomiast pierwsze działania miały polegać na tym, żeby jak najszybciej wyeliminować ten proceder. Z tego co pamiętam, część firm już było objętych naszymi kontrolami, które sprowadzały pręty żebrowane z Łotwy – mówił świadek.

Jutro zeznania ma złożyć Andrzej Parfianowicz, wiceminister finansów w latach 2007-2013. Pełnił funkcje generalnego inspektora informacji finansowej oraz pełnomocnika rządu ds. zwalczania nieprawidłowości na szkodę Polski lub UE.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj