fot. PAP/Andrzej Grygiel

Trwa konferencja senioralna w Gliwicach

W Gliwicach rozpoczął się drugi, ostatni dzień wojewódzkiej konferencji senioralnej. W wydarzeniu bierze udział minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Jak zaznaczyła, aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym to jeden z priorytetów rządu.

W Gliwicach trwa pierwsza wojewódzka konferencja senioralna. Uczestnicy wydarzenia biorą udział w dwóch panelach tematycznych: senior aktywny oraz senior wymagającego wsparcia.

– Dzięki takim spotkaniom, konferencjom, będziemy mogli zbierać wszystkie pomysły, sugestie środowisk senioralnych. Jest to kolejny powód do tego, żeby się spotkać i porozmawiać o tym, co jeszcze zarząd województwa śląskiego i województwo śląskie może zrobić dla swoich seniorów – mówiła Izabela Domagała, członek zarządu województwa śląskiego.

Sprawa dotyczy coraz większej liczby osób – podkreślił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

– Sprawa robi się coraz ważniejsza i w coraz większym stopniu dotyczy dużej części społeczeństwa, dlatego że społeczeństwo nam się starzeje. Warto dyskutować na ten temat, wymieniać dobre praktyki, uczyć się od siebie – stwierdził prezydent Gliwic.

W inauguracji konferencji wzięła udział minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

– Przede wszystkim dbamy o to, żeby seniorzy nie czuli się wykluczeni – oznajmiła szefowa resortu rodziny.

Aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym to jeden z priorytetów rządu.

– Wartości, które przyświecają Prawu i Sprawiedliwości, to przede wszystkim wartości rodziny i wartości chrześcijańskie. Także budujemy na tym fundamencie – mówiła Małgorzata Zwiercan kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

Ci, którzy chcą pracować mimo sędziwego wieku – mogą. Przywrócony przez rząd Zjednoczonej Prawicy wiek emerytalny jest dobrowolny. Osoby, które skorzystały z tego prawa i przeszły już na emeryturę, mają do dyspozycji szereg programów.

– Na pierwszym miejscu niewątpliwie należałoby wymienić program „Senior plus”. Dzięki środkom z tego programu rozbudowujemy w całej Polsce sieć placówek dziennych domów „Senior plus” i klubów „Senior plus”, w których osoby starsze znajdują zarówno ofertę edukacyjną, jak i sportową, kulturalną, nawet rozrywkową – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa.

Inne programy kierowane do osób starszych to m.in. „Mama cztery plus” czy dodatkowa, trzynasta emerytura.

– Bardzo pani minister dziękuję za te programy, dlatego że one są dla naszych starszych ludzi bardzo potrzebne. To piękne, że ministerstwo rodziny myśli o człowieku od urodzin do tej późnej starości – podkreślił Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

Programy prospołeczne cały czas są rozwijane.

– Na kolejne lata mamy przygotowane zarówno środki, jak i projekty odpowiednich aktów prawnych, żeby zarówno trzynasta emerytura, jak i w następnych latach czternasta, dotarła również w tym celu, żeby wzmocnić również ekonomiczną część życia naszych seniorów – podsumowała minister rodziny.

Pierwsza wojewódzka konferencja senioralna została zorganizowana przez samorząd województwa śląskiego.

TV Trwam News

drukuj