fot. PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki: Za kilka lat możemy mieć wielkie farmy wiatrowe na Bałtyku

Rozwinęliśmy ogromne projekty, one są w fazie wstępnej uzyskiwania różnych zgód i za kilka lat możemy mieć wielkie farmy wiatrowe na Bałtyku – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się w radiowej Jedynce do zarzutu, że jego rząd „zatrzymał w Polsce wiatraki”, a udział zielonej energii spada.

Mateusz Morawiecki wskazywał, że w sprawie wiatraków na lądzie protestowało wielu mieszkańców. Jak mówił, niedalekie położenie wiatraków od gospodarstw domowych budziło ogromne kontrowersje, w związku z czym jego rząd wprowadził nowe, bardziej restrykcyjne regulacje.

„Pragnę zwrócić uwagę, że rozwinęliśmy ogromne projekty, one są w fazie wstępnej uzyskiwania różnych zgód i za kilka lat, ale nie długich kilka lat, tylko krótkich kilka lat, możemy mieć wielkie farmy wiatrowe na Bałtyku – dużo bardziej wydajne, z dużo lepszymi turbinami i one rzeczywiście stanowić poważną alternatywę dla źródeł i energii odnawialnej, ale również mogą być dużym wsparciem dla naszego systemu energetycznego” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ponadto – dodał – w tym roku potrojone zostaną „moce fotowoltaiki zainstalowanej do poziomu 1,5 GW mocy”.

PAP

drukuj