Trwa III Zlot Militarny w Mielcu

W województwie podkarpackim rozpoczął się III Mielecki Zlot Militarny. Wśród wielu atrakcji przewidziana jest rekonstrukcja bitwy stoczonej w Ostrowach Tuszowskich 8 sierpnia 1946 r. przez Oddział „Zapory” z NKWD i UB. Organizatorem wydarzenia jest Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.

Zlot rozpoczął się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Marka nad Wisłoką. Po Eucharystii rozpoczęła się prezentacja broni i umundurowania żołnierza polskiego z okresu II wojny światowej. Zaplanowano także pokaz musztry konnej i szarży kawalerii, potyczka oddziału niemieckiego i sowieckiego.

Podczas III Mieleckiego Zlotu Militarnego zademonstrowane zostaną także pojazdy zabytkowe. Z kolei Jednostka Strzelecka 2093 będzie prowadziła stoisko promocyjne z wyposażeniem strzeleckim, rekrutację do JS2093 oraz strzelnicę ASG.

Głównym punktem spotkania będzie o godz. 16.30 rekonstrukcja bitwy sprzed 70 lat z udziałem sprzętu pancernego. 8 sierpnia 1946 r. w Ostrowach Tuszowskich oddział dowodzony przez Żołnierzy Niezłomnych mjr. Hieronima  Dekutowskiego „Zaporę” i Wojciecha Lisa „Mściciela” starł się z sowieckim oddziałem karnym NKWD wspieranym przez MO i UB.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zapraszają na koncert rapu patriotycznego w wykonaniu „Tadek Firma” oraz koncert kapeli rockowej „Forteca”, który gra muzykę patriotyczno-historyczną.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymułą oraz Wójtowie Gminy Mielec i Tuszów Narodowy Józef Piątek i Andrzej Głaz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl