M. Wyrwich: Tematy dot. obozów są bardzo niewygodne

To są bardzo niewygodne tematy, jeśli chodzi o obozy. (…) „Staramy się nie pamiętać o tym, że w latach 1944-56 były to obozy na terenie obecnej Rzeczpospolitej” – powiedział Mateusz Wyrwich. Pisarz i publicysta w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam poruszył tematykę komunistycznych obozów represji w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Jak zwrócił uwagę Mateusz Wyrwich, Rosjanie, przybywając na obecne tereny Polski w 1944 roku, dokonywali aresztowań Polaków, osadzając ich w więzieniach oraz obozach. W tym celu organizowane były spotkania np. z polskimi żołnierzami.

– Organizowano spotkania różnego rodzaju, że oto żołnierze polscy wyzwolili np. Lubartów na Lubelszczyźnie i inne powiatowe miasteczka. Organizowano spotkania „przyjaźni polsko-radzieckiej”. Jeden z bohaterów mojej książki był na takim spotkaniu. Zaprezentowano film, po czym w połowie filmu przerywają seans, wchodzą z bronią, aresztują i wywożą do obozów na terenie Lubelszczyzny – wskazywał Mateusz Wyrwich.

Publicysta zaznaczył, że w komunistycznych obozach inaczej traktowano schwytanych Polaków, a inaczej Niemców.

– Po jednej stronie na placu apelowym stali Polacy, często obszarpani. W drugiej części tego placu, na jednym apelu, stali zbrodniarze niemieccy, żołnierze Wehrmachtu, żołnierze SS, Gestapo, elegancko umundurowani, wyczyszczeni, bo byli jeńcami wojennymi, ponieważ konwencja przewidywała dla nich umundurowanie, również paczki Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, czego konwencja Polakom nie gwarantowała – powiedział Mateusz Wyrwich.

Mateusz Wyrwich podkreślił, że osadzanie ludzi w obozach oraz więzieniach miało na celu zastraszenie tej części społeczeństwa, która nie chciała zaakceptować komunizmu.

– Chodziło o zastraszenie ludności, która nie akceptowała komunizmu. Z tego, co dowiedziałem się od działacza partyjnego Stefana Staszewskiego, wybory, które rzekomo wygrali, wygrali gdzieś o ok. 5-6 proc.(…) Trzeba było w jakiś sposób to społeczeństwo przydusić – zauważył Mateusz Wyrwich.

Całość audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem Mateusza Wyrwicha można zobaczyć [tutaj]

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl