fot. flickr.com

Trwa I Forum Polonii Amerykańskiej

W Rzeszowie i okolicach trwa I Forum Polonii Amerykańskiej. Główne obrady spotkania, które potrwa do soboty, odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce.

Wczoraj na specjalnej sesji sejmiku województwa radni przyjęli przez aklamację uchwałę. W dokumencie napisali m.in. że bez ścisłej łączności z Polonią nie można mówić o współczesnym patriotyzmie i przyszłości Polski.

Głównym tematem forum jest przede wszystkim szeroko pojęta współpraca pomiędzy USA, a Polską w tym województwem podkarpackim.

Imprezie patronuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk wyraził zadowolenie, że środkami dla Polonii znów będzie dysponowała wyższa izba parlamentu. Marszałek wskazał także obszary na jakie będą przeznaczane pieniądze.

– Wiadomo, że chodzi o wspieranie rozmaitych inicjatyw. Będziemy wspierali polską kulturę, historię, tradycję media, uroczystości patriotyczne i naukę języka polskiego – podkreślił Stanisław Karczewski.

Jutro natomiast podczas Forum zaplanowano konferencję pod tytułem: „Ja dla Polski – Polska dla mnie”. W Forum udział weźmie ok. 120 uczestników. Będą to członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz przedstawiciele organizacji polonijnych. Udział wezmą również przedstawiciele polonijnego biznesu nie tylko z terenu USA i Kanady, ale również z m.in. Norwegii, Francji, Szwajcarii i Litwy.

RIRM

drukuj