Francja: Przywódcy religijni apelują o zabezpieczenie miejsc kultu

Przywódcy wspólnot religijnych we Francji zaapelowali w środę o zaostrzenie środków bezpieczeństwa w miejscach kultu. To reakcja na zamordowanie poprzedniego dnia w Normandii 86-letniego księdza przez dwóch dżihadystów.

Przedstawiciele chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i buddyzmu wypowiedzieli się po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollande’em.

Jeden z napastników z Saint-Etienne-du-Rouvray w Normandii usiłował w ubiegłym roku przedostać się do Syrii, a po jego powrocie do Francji w maju postawiono mu zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej i umieszczono w areszcie. W marcu bieżącego roku areszt zamieniono warunkowo na areszt domowy, z obowiązkiem noszenia bransoletki elektronicznej. Miał zgodę na opuszczanie mieszkania na kilka godzin dziennie.

Napastnicy zostali zastrzeleni, gdy wyszli na otoczony przez policję dziedziniec kościoła, krzycząc „Allah Akbar – Bóg jest wielki”. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Dalil Boubakeur, rektor paryskiego Wielkiego Meczetu, wyraził w imieniu francuskich muzułmanów głębokie ubolewanie z powodu ataku w Normandii, nazywając tę zbrodnię „bluźnierczym świętokradztwem”. Apelował w imieniu przywódców religijnych o zapewnienie większego bezpieczeństwa w miejscach kultu religijnego, wskazując, że nawet najskromniejsze takie miejsca mogą być atakowane.

Boubakeur podkreślił, że francuscy muzułmanie muszą się domagać lepszego szkolenia kaznodziei. Nie wdając się w szczegóły wskazywał na potrzebę zreformowania instytucji muzułmańskich we Francji.

Arcybiskup Paryża kardynał Andre Vingt-Trois podkreślał harmonijne relacje między wspólnotami religijnymi we Francji.

– Nie możemy dać się wciągnąć w polityczne rozgrywki Daeszu – powiedział, używając arabskiej nazwy tzw. Państwa Islamskiego. Zarzucił dżihadystom, że chcą „podburzać przeciwko sobie dzieci z tej samej rodziny”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl