Toruń: W WSKSiM odbyły się konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Europy z udziałem szefa MSZ

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyły się konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Europy z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Polska wizja Unii Europejskiej. Chrześcijańskie korzenie Europy”.

Proces integracji europejskiej u jego zarania miał służyć zapewnieniu pokoju – zauważył minister Jacek Czaputowicz. Szef resortu spraw zagranicznych wskazywał, że ojców Europy: Roberta Schumana, Alcide de Gasperiego i Konrada Adenauera łączyły wspólne charakterystyki dotyczące sfery wartości.

– Wszyscy trzej w okresie dominacji faszyzmu i nazizmu oraz podczas II wojny światowej walczyli o demokrację i prawa człowieka. Wszyscy podkreślali światopogląd chrześcijański i byli liderami partii chadeckich. Posiadali też wizję pojednanej Europy – mówił minister.

To św. Jan Paweł II pozostawił nam także jasne wskazówki co do wartości, jakie powinny lec u fundamentów wspólnej konstrukcji europejskiej.

– Przyszła Europa powinna być oparta o humanizm europejski składający się z szacunku wobec wartości podstawowych, takich jak godność człowieka, świętość życia, znaczenie rodziny, wolność myśli i wyboru wiary – podkreślił Jacek Czaputowicz.

Inne ważne wartości humanizmu europejskiego dotyczą między innymi współpracy wszystkich dla dobra wspólnego, pracy uznanej za dobro osobiste i społeczne, a także władzy politycznej rozumianej jako służba. Jacek Czaputowicz wskazywał, że o przyszłości UE powinni decydować nie politycy, ale społeczeństwo.

– Pierwszym zadaniem Unii jest zdobycie poparcia obywateli dla swoich działań, to państwa i narody są gospodarzami procesu integracji europejskiej. Zwierzchnikiem każdego rządu są obywatele w reprezentowani w parlamentach – dodał minister

Minister zwrócił uwagę, że UE wymaga reform, aby zapobiegać kryzysom i przygotowywać się na nowe wyzwania, ponieważ wspólnota musi być silna demokratyczna i sprawna.

Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Toruniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl