Toruń: główne uroczystości Dnia Judaizmu

W niedzielę obchodzony był XIX Dzień Judaizmu. W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Co ty tu robisz, Eliaszu”.

Główne uroczystości odbyły się w Toruniu. Przed południem odmówiona została modlitwa na cmentarzu żydowskim. W programie znalazła się też m.in. prezentacja nt. kultury żydowskiej oraz panel dyskusyjny. Późnym popołudniem w katedrze św. Janów, odbyło się wspólne nabożeństwo chrześcijan i żydów. Transmisję przeprowadziła TV Trwam.

„Chcemy myśleć o przyszłości nie pomijając również tego, co jest trudne w naszym dialogu” – mówił podczas nabożeństwa ks. bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

– Nie pomijając również tego, co jest trudne w naszym dialogu, a więc usuwanie: uprzedzeń, stereotypów, niechęci, niezrozumienia po obu stronach. Ale cieszymy się postępem dialogu, m.in tym, że razem z nami stają żydzi: rabini, duchowni, świeccy. I nie mamy wątpliwości co do czystości intencji naszych spotkań – powiedział ks. bp Mieczysław Cisło.

Ks. bp Andrzej Suski, biskup toruński, zwraca uwagę, że tegoroczne obchody zbiegają się z 50-leciem uchwalenia przez Sobór Watykański II deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich – Nostra aetate. Ks. bp zaznaczył, że dokument ten miał charakter przełomowy w relacjach chrześcijańsko-żydowskich.

– Dlaczego? Dlatego, że w tym dokumencie biskupi – głosem całego Kościoła katolickiego – zadeklarowali, że chrześcijaństwo w sposób szczególny jest związane z judaizmem poprzez wspólne dziedzictwo duchowe. Wiemy, że chodzi przecież o cały Stary Testament, z którego wyrasta jak z korzenia religia chrześcijańska. Kto spotyka Jezusa, spotyka się też z judaizmem – mówi ks. bo Andrzej Suski.

Ks. Dariusz Iwański z wydziału teologicznego UMK mówi, że Dzień Judaizmu jest okazją do dobrego spotkania.

– Na to, żeby się spotkać znowu ponad podziałami z ludźmi, którzy reprezentują dwa różne światy (żydzi, chrześcijanie), ale którzy mają sobie wiele do dania, z ludźmi, którzy mają wiele wspólnego. Kiedy my, chrześcijanie, myślimy o żydach, to myślimy przede wszystkim o dziedzictwie, z którego wyszło chrześcijaństwo. Dzisiaj w czasie nabożeństwa czytaliśmy np. fragment Listu św. Pawła do Rzymian. I tam bardzo jasno widać, jak Paweł naucza na temat żydów, że to są nasi bracia – wyjaśnia ks. Dariusz Iwański.

Z kolei Ojciec św. Franciszek odwiedził w niedzielę synagogę w Rzymie. Mówił tam, że doświadczenie Holokaustu uczy, iż konieczna jest czujność, by na czas stanąć w obronie godności ludzi i pokoju. Przypomniał, że Kościół potępia wszelkie formy antysemityzmu.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl