Toruń: trwa XX Forum Polonijne w WSKSiM

„Wspólnie odpowiedzialni za Polskę”pod tym hasłem w Toruniu trwa XX Forum Polonijne. Co roku w murach WSKSiM gromadzą się przedstawiciele Polonii z całego świata, a także politycy i naukowcy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

W drugim dniu forum jako pierwszy swój wykład wygłosił wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że w polskich szkołach uczy się 160 tys. osób w 43 krajach. Nauka odbywa się m.in. w ramach systemu szkół sobotnio-niedzielnych.

Największa grupa, tj. 78 tys., jest też niemałą zasługą Kościoła poza granicami kraju, który, zwłaszcza na zachód od naszej granicy, ma ogromne zasługi w kultywowaniu polskości. Sobotnio-niedzielne szkoły są to szkoły przyparafialne, przy polskich kościołach. Ich wsparcie jest nie do przecenienia. Zajmują się oni tym, na czym wszystkim w Kościele zależy, czyli też formacją duchową – mówił Jan Dziedziczak.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski podkreślił, że budowa wspólnoty Polaków jest jednym z najważniejszych celów prezydenta Andrzeja Dudy. Minister mówił o inicjatywach podjętych przez prezydenta. Wymienił tu m.in. ustawę o legitymacjach szkolnych.

W najbliższy wtorek pierwszych kilku uczniów ze szkoły Dywizjonu 303 z Londynu z rąk prezydenta Dudy te legitymacje otrzyma. Można powiedzieć, że to jest coś, co prezydent obiecał. To zostało rok temu rozpoczęte, a w tym roku się sfinalizuje. Każde polskie dziecko, jeśli uczy się w polskiej szkole za granicą, będzie traktowane tak samo, jak ich polscy rówieśnicy. Jest to bardzo istotne, bo to jest budowanie wspólnoty. Nie chodzi tylko o zniżki i prawa, ale symbol – polska legitymacja. Takich działań podejmowanych jest więcej – wskazał Adam Kwiatkowski.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko mówił m.in. o tym, jakie korzyści i skutki przyniosło Polsce członkostwo w Unii Europejskiej.

– Wchodziliśmy w struktury europejskie mając bezrobocie, ale mając jednocześnie zdrową strukturę klas wieku – przewagę młodych, wykształconych i bezrobotnych ludzi. Co jest największą wartością? Właśnie młodzi i wykształceni ludzie. 10 lat pobytu w Unii Europejskiej i wyemigrowało prawie 3 mln osób. W tej chwili bezrobocie jest małe, ale pamiętajmy, że 3 mln ludzi jest poza granicami – ludzi młodych, w okresie produkcyjnym i reprodukcyjnym, a brakuje nam miejsc pracy. To jest pytanie również do państwa: Jak wykorzystaliśmy to dobro wspólne w formie młodych i wykształconych ludzi?  – pytał minister Jan Szyszko.

XX Forum Polonijne zakończy się jutro. Organizatorem wydarzenia jest Marszałek Senatu RP, WSKSiM wraz z Polskim Stowarzyszeniem Morsko-Gospodarczym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Patronat medialny nad forum objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj