fot. PAP/Piotr Polak

Świętokrzyskie. Majówka z filmem, zabytkami i dobrą kuchnią

Festiwal filmowy w zabytkowym Sandomierzu, spotkania z kuchnią regionalną w skansenie w Tokarni, nocne zwiedzanie zamku w Chęcinach – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej majówki w woj. świętokrzyskim.

W pełnym zabytków, malowniczo położonym nad Wisłą Sandomierzu, można od kilku dni – w jednej z kamienic na Rynku – zwiedzać stałą ekspozycję Świat Ojca Mateusza. W mieście kręcone są plenerowe zdjęcia popularnego serialu telewizyjnego o przygodach księdza-detektywa. Ekspozycja odtwarza filmowe wnętrza, znajdujące się w rzeczywistości poza miastem, m. in. plebanię czy policyjny komisariat. Pokazywane są też figury woskowe, przedstawiające głównych bohaterów produkcji.

„Filmowo” będzie też w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie w środę odbędzie się pierwsza edycja imprezy „Filmowy Skansen”. Motywem przewodnim wydarzenia będzie obraz „Wyklęty” w reż. Konrada Łęckiego, do którego zdjęcia kręcono m.in. w skansenie. Swój udział w imprezie zapowiedzieli – oprócz reżysera – także aktorzy biorący udział w filmie, z odtwórcą głównej roli Wojciechem Niemczykiem. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów zaprezentuje widowisko historyczne „Uwolnić Wyklętych”.

Także w skansenie, przez dwa wcześniejsze dni będzie się odbywała druga edycja Festiwalu Smaków. Na stoiskach swoje wyroby prezentować będą producenci regionalnych potraw. W konkursie „Świętokrzyski Mistrz Kuchni” do kulinarnych zmagań staną kucharze profesjonaliści, amatorzy i juniorzy – uczniowie świętokrzyskich szkół gastronomicznych.

Świętokrzyskich smakołyków, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych miodów i soków będzie można spróbować także podczas majówki w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej pod Świętym Krzyżem. Zaplanowano tam również spotkania poświęcone ziołolecznictwu. Codziennie podczas przedłużonego weekendu, w placówce będzie można podejrzeć przy pracy dawnych rzemieślników i wziąć udział w zabawach animacyjnych.

Kuchni z różnych stron świata będą mogli spróbować odwiedzający centrum Kielc, gdzie na głównym miejskim deptaku – ulicy Henryka Sienkiewicza – trwa jarmark. Ok. 60 wystawców prezentuje regionalne i tradycyjne produkty kulinarne. Wyjątkowych dań będzie można też spróbować podczas organizowanego w tym samym miejscu Kieleckiego Zlotu Food Truckowego.

Miłośnicy warownych zamków i historii, powinni zajrzeć do Chęcin i Szydłowa. W Chęcinach nad którymi górują monumentalne ruiny średniowiecznej warowni, zaplanowano na rynku rekonstrukcje historyczne i biesiadę sarmacką. Późnym wieczorem w poniedziałek będzie można uczestniczyć w pierwszej w tym sezonie „Nocy na zamku” – z pokazem tańca z ogniem i iluminacji, strzałami z historycznej broni, ogniskiem i konkursami.

W Szydłowie, nazwanym „polskim Carcassonne” – do czasów współczesnych zachował się tu bowiem XIV-wieczny układ urbanistyczny – podczas majówki historycznej będzie można obejrzeć m. in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych, odtwarzających wojska z różnicy epok.

Z kolei w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim przygotowano eksperymenty i pokazy chemiczne, warsztaty artystyczne i zajęcia rekreacyjne m. in. na ściance spinaczkowej oraz z jazdy konnej.

W weekend warto też odwiedzić znajdujące się pod Ostrowcem Św. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, gdzie znajdują się unikatowe neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. Placówka zaprasza na majówkę z pradziejami – z pokazami i warsztatami przybliżającymi różne aspekty życia ludzi z okresu neolitu i pierwszej fazy epoki brązu.

Z Kielc do Sandomierza w weekend majowy będzie się można dostać koleją – przewozy regionalne uruchamiają pociąg turystyczny, który cieszył się olbrzymia popularnością w ubiegłoroczne wakacje. Po drodze można wysiąść w Ostrowcu Św., skąd autobusy tutejszego PKS dowiozą chętnych do Krzemionek i dalej do Bałtowa. Znajduje się tam wygrywający od kilku lat regionalne rankingi popularności kompleks turystyczny, którego jedną z atrakcji jest JuraPark. Na majówkę zaplanowano tu m. in. rodzinne konkursy i gry oraz pokazy iluzji.

Podczas weekendu z Kielc do Tokarni oraz na Św. Krzyż, będzie można dojechać miejskim autobusem.

Szczegółowe informacje na temat przygotowanych atrakcji i dokładne terminy imprez, można odnaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji i samorządów.

PAP/RIRM

drukuj