fot. PAP/Piotr Polak

Świętokrzyskie: Otwarto Muzeum Samochodu Papieskiego JP2

Odbudowany z oryginalnych części pojazd, którym papież Jan Paweł II podróżował po kraju w 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski – to główny eksponat otwartego w piątek w Cedzynie koło Kielc Muzeum Samochodu Papieskiego JP2.

Przed pierwszą pielgrzymką do Polski papież Jan Paweł II wyraził wolę, by po rodzinnym kraju podróżować samochodem polskiej konstrukcji. Główne elementy auta (przedłużona rama podwozia, silnik i kabina kierowcy) pochodziły z samochodu Star660M2, montowanego w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach (Świętokrzyskie).

„Przygotowano tam dwa identyczne samochody, które zostały przewiezione do Państwowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie (PIMOT). W stolicy zamontowana została gondola, w której przewożony był papież. Na wypadek awarii jednego z pojazdów można było bardzo szybko przemontować gondolę do drugiego samochodu” – powiedział PAP pomysłodawca i twórca Muzeum Samochodu Papieskiego JP2, kielecki przedsiębiorca Marek Adamczak.

Po zakończonej pielgrzymce gondolę i dokumentację techniczną zniszczono, a pojazdy wróciły do starachowickiej fabryki. Tam zostały przebudowane na samochody transportowe i sprzedane. Trafiły do dwóch Państwowych Gospodarstw Rolnych na północy kraju. Adamczak ocalałe podzespoły z obydwu pojazdów odnalazł w 2005 roku. Rok później rozpoczęła się odbudowa papamobile.

„Nigdy nie zapomnę tych chwil wzruszenia, które towarzyszyły wizycie polskiego papieża w 1979 roku. Dlatego odbudowa samochodu, którym Jan Paweł II podróżował wtedy po Polsce, stała się moją życiową pasją” – przyznał kielecki przedsiębiorca.

Adamczak i jego pracownicy przez pięć lat pracowali nad rekonstrukcją pojazdu. Prace znacznie utrudniał brak kompletu oryginalnej dokumentacji.

„Poza kilkoma rysunkami projektanta nie zachowały się żadne techniczne projekty z dokładnymi wymiarami gondoli. Wiele informacji uzyskaliśmy poprzez studiowanie archiwalnych zdjęć, kronik i transmisji telewizyjnych” – podkreślił Marek Adamczak.

Dodał, że pojazd został odbudowany z oryginalnych części, a w pracach brali także udział ludzie, którzy kiedyś budowali samochód papieski.

„Jego oryginalność i wysoka jakość zostały potwierdzone przez pracowników PIMOT, na czele z projektantem pojazdu Zbigniewem Gonciarzem. W 2011 roku udało nam się odtworzyć samochód, który jest jedyną wierną rekonstrukcją tego z 1979 roku” – zapewnił.

„Odbudowany pojazd jest sprawny technicznie i został dopuszczony do ruchu drogowego. Instalacja elektryczna i każdy element nagłośnienia funkcjonują jak w oryginale. Papamobile został wpisany do rejestru pojazdów zabytkowych” – dodał.

Dla zwiedzających Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Cedzynie zostanie otwarte w poniedziałek. Wstęp do placówki jest bezpłatny.

PAP/RIRM

drukuj