Świętokrzyskie: IPN przygotował cykl imprez na 100-lecie odzyskania niepodległości

Konferencje naukowe, wykłady, warsztaty, lekcje edukacyjne i konkursy dla dzieci i młodzieży – kielecka delegatura IPN przygotowała cykl imprez na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła, że wydarzenia przygotowane przez placówkę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mają „przybliżyć wszystkim to czym była niepodległość dla poprzednich pokoleń Polaków i dlaczego jest taka ważna dla współczesnych mieszkańców naszego kraju”.

„Mówi się o tym, że gdyby Polacy nie utrzymali swojej tożsamości, to nigdy by nie odzyskali niepodległości. To właśnie tożsamość była tym elementem, który spajał duchowo ten podzielony naród. Ale z drugiej strony stawała się podstawą do powstań, konspiracji, a potem do włączenia się czynnie w walkę” – zaznaczyła Dorota Koczwańska-Kalita, która poinformowała że 7 listopada, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” otwarta zostanie wystawa „Ziemia świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918”.

„Duża dawka wiedzy na temat roli jaką świętokrzyskie odegrało w polskiej drodze do niepodległości. Wystawa powstała w oparciu o nieznane, niepublikowane dotychczas materiały ikonograficzne, pochodzące z placówek muzealnych, polskich i zagranicznych archiwów oraz zbiorów prywatnych. Ekspozycji towarzyszyć będzie zbiór unikatowych fotografii” – powiedziała naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Dzień później (8 listopada) rozpocznie się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowa „Na stos rzuciliśmy nasz życia los”, którą IPN organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

„Konferencja to próba prześledzenia polskiej drogi do niepodległości, jak rodziła się idea niepodległościowa na przestrzeni wieków, jaką politykę prowadziły państwa zaborcze? Jak inne kraje odniosły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, czym był czyn zbrojny, jakie były zabiegi dyplomatyczne? Jaki wpływ miała emigracja na odzyskanie tej niepodległości? Te wszystkie zagadnienia będą poruszane podczas tych dwóch dni” – zapewniła Koczwańska-Kalita.

Dodała, że kielecka delegatura IPN ogłosiła już konkurs „Niepodległa w obiektywie”, przeznaczony dla pasjonatów fotografii i historii. Organizatorzy czekają na najciekawsze zdjęcia związane z niepodległością. Można je nadsyłać do 31 października. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w głosowaniu internetowym, które przeprowadzone zostanie w dniach od 1 do 10 listopada. Jedną z głównych nagród jest czterotomowy album poświęcony ojcom polskiej niepodległości.

Kolejny konkurs „Święto Narodu po długiej nocy cierpień. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Poświęcony jest pierwszemu posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku.

Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała podczas konferencji o prowadzonej od 2016 roku przez IPN akcji „Zapal Znicz Pamięci”, której celem jest upamiętnienie miejsc związanych z historią naszego kraju. Poinformowała, że uczniowie świętokrzyskich szkół opiekują się już 149 takimi miejscami. Tegoroczna edycja akcji poświęcona jest bohaterom walk o niepodległość z lat 1914-21.

„Ta akcja to również pewna forma zinwentaryzowania grobów i pomników znajdujących się na terenie regionu świętokrzyskiego. To nie tylko upamiętnienie miejsc związanych z historią Polski. Dzięki temu możemy również odnawiać te obiekty, bardzo często zapomniane. Czekamy na zgłoszenia szkół, samorządów i osób indywidulanych, które podejmą się z nami współpracy” – powiedziała Koczwańska-Kalita, która poinformowała też, że w kieleckim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” cały czas odbywają się warsztaty, wykłady i lekcje edukacyjne dla uczniów świętokrzyskich szkół.

PAP/RIRM

drukuj