fot. twitter/IPN

IPN rozpocznie współpracę z uczelniami medycznymi

IPN rozpocznie współpracę z uczelniami medycznymi ws. identyfikacji ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Dziś umowę w tej sprawie Instytut podpisze z konsorcjum sześciu polskich uczelni medycznych. Są to placówki z Białegostoku, Lublina, Poznania, Bydgoszczy, Warszawy i Wrocławia.

Uroczyste zawarcie umowy o współpracy odbędzie się w „Przystanku Historia” – Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, poinformowała, że współpraca ma polegać głównie na badaniach genetycznych.

Instytut Pamięci Narodowej podpisuje umowę o współpracy z konsorcjum GRID, które zostało utworzone przez sześć polskich uczelni medycznych. Przedmiotem tej umowy jest współpraca w zakresie identyfikacji ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, które zostały odnalezione w wyniku prowadzenia prac poszukiwawczych przez Instytut. Będziemy współpracować z laboratoriami genetycznymi, które będą wykonywać po prostu badania genetyczne[…]. Nasza współpraca ma charakter otwarty jeżeli ktokolwiek będzie chciał do niej przystąpić, to będzie taka możliwość – podkreśliła wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W konsorcjum nie znalazł się Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Jego specjaliści w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów identyfikowali od 2012 r. szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz Danuty Siedzikówny „Inki”.

RIRM

drukuj