fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Toruń: Dziś rozpocznie się XXI Forum Polonijne

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pod hasłem „W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży” rozpocznie się dziś XXI Forum Polonijne.

Wydarzenie zainauguruje wieczorna Msza św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczyć będzie o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja. Otwarcie Forum nastąpi zaraz potem w auli uczelni.

Dzięki takim spotkaniom budowana jest wspólnota narodowa – mówi Marszałek Senatu. Stanisław Karczewski, nawiązując do hasła Forum, podkreśla też, że rządzącym zależy, by młodzież polonijna miała jak najwięcej kontaktu z ojczyzną.

Mam nadzieję, że również dla Polonii jest to ważne spotkanie. W ten sposób budujemy wspólnotę narodową Polaków mieszkających w kraju i za granicą. Ważne jest to również w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. We wszystkich naszych spotkaniach, rozmowach i dyskusjach na temat relacji i kontaktów z Polonią temat wychowania patriotycznego młodzieży, nauki języka polskiego, historii rozmawiamy bardzo często. To jest podstawa. Bez budowania takich fundamentów nie będziemy wyrabiali w młodzieży poczucia wspólnoty narodowej – wskazuje Stanisław Karczewski.

Podczas otwarcia XXI Forum Polonijnego głos zabiorą m.in. rektor-założyciel WSKSiM o. Tadeusz Rydzyk, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i dyrektor generalny Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Głównym dniem Forum będzie sobota. Zaproszeni prelegenci będą mówić o ważnych sprawach dla Polaków mieszkających za granicą. Spotkanie przedstawicieli środowisk polonijnych potrwa do niedzieli.

Wydarzenie organizują wspólnie: marszałek Senatu, WSKSiM, Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Patronat medialny nad Forum objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj