TK ws. dostępu ministra do akt spraw

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis rozporządzenia dotyczącego prawa ministra sprawiedliwości do żądania przedstawienia mu akt spraw sądowych. Opinia może mieć wpływ na tworzone właśnie prawa o ustroju sądów powszechnych.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podkreślili, że taka kwestia nie może być regulowana w rozporządzeniu. Takie rozwiązanie funkcjonowało do tej pory. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa to krok w odpowiednim kierunku.

Wniosek do TK w tej sprawie latem 2013 r. wysłał prokurator generalny. Obecnie trwają prace nad nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych, która dotyczy m.in. kwestii nadzoru ministra nad sądami. Zgodnie z jedną z proponowanych zmian, prawo ministra sprawiedliwości do żądania akt sądowych z rozporządzenia miałoby zostać przeniesione już bezpośrednio do ustawy. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało że weźmie pod uwagę zastrzeżenia Trybunału.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl