fot. PAP/Tomasz Gzell

TK orzekł, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów wyłonionych przez aktualną KRS jest niezgodne z konstytucją

Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na wyłonienie ich przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie ws. pytania Sądu Najwyższego. Sąd pytał o konstytucyjność wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów z uwagi na podnoszone okoliczności wadliwości ich powołania – na przykład z powodu wyłonienia kandydatury sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w aktualnym składzie.

Pytanie w marcu ubiegłego roku przedstawił trzyosobowy skład Izby Cywilnej SN. Osoba powołana na urząd sędziego przez prezydenta nie podlega już żadnym dodatkowym ocenom; nie przechodzi jakiejkolwiek innej weryfikacji – podkreślił w uzasadnieniu orzeczenia Trybunał Konstytucyjny.

Ta wyłączna prerogatywa prezydenta jest ciągle podważana.

– To jest prerogatywa, czyli niezależna kompetencja, która nie wymaga żadnej kontrasygnaty, żadnych warunków. Prezydent powołuje samodzielnie i Krajowa Rada Sądownictwa tylko i wyłącznie opiniuje kandydatów. To nie jest tak, że my przedstawiamy kandydatów, a prezydent musi ich wybrać. Może każdego odrzucić, nikomu nie powierzyć pełnienia obowiązków czy powołania go na urząd sędziego. Absolutnie nie wolno wyłączać takich sędziów. Jeżeli ktoś jest sędzią, to nieważne przez kogo został zaopiniowany – wskazał poseł PiS Kazimierz Smoliński, członek KRS.

Na początku marca tego roku TK wydał już wyrok w podobnej sprawie – zainicjowanej pytaniem Izby Dyscyplinarnej SN na kanwie jednej ze spraw dyscyplinarnych. Trybunał orzekł, że rozpoznawanie wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przez aktualną KRS jest niezgodne z konstytucją. Wówczas chodziło o sprawy karne.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl