fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

TK bada sprawę konstytucyjności przedłużenia kadencji RPO

Trybunał Konstytucyjny będzie kontynuował rozprawę w związku z przedłużeniem kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar wciąż pełni swoje obowiązki. Tymczasem komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała na jego następcę posła Prawa i Sprawiedliwości Bartłomieja Wróblewskiego.

Sprawa dotycząca zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy upłynie jego kadencja, została zainicjowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Toczy się od wczoraj.

Politycy obozu rządzącego podnoszą, że konstytucja nie przewiduje przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar wciąż formalnie nim pozostaje, bo Sejm i Senat nie mogą się porozumieć co do wyboru jego następcy.

„Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu” – wskazują posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

W trakcie postępowania Trybunał Konstytucyjny wysłuchał dwóch stron – wnioskodawców (Sejmu) i Prokuratora Generalnego. Swoje stanowisko przedstawił także osobiście Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. [czytaj więcej] 

TV Trwam News

drukuj