PAP/Radek Pietruszka

A. Bodnar zapowiedział kolejne polityczne procesy ws. Funduszu Sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości–Prokurator Generalny, Adam Bodnar, chce postawić w stan oskarżenia kolejnych polityków Suwerennej Polski. Sprawa dotyczy wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

 

Do Sejmu wpłynął pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia. Do byłego wiceministra sprawiedliwości dołączą kolejni posłowie Suwerennej Polski – Marcin Romanowski i Dariusz Matecki – poinformował minister sprawiedliwości-Prokurator Generalny, Adam Bodnar.

– Przygotowywane są wnioski o uchylenie immunitetów. Jeszcze raz: co do dat nie będę składał żadnych deklaracji – powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Zarzuty mają dotyczyć m.in. rzekomego ustawiania konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Politycy koalicji rządzącej już mówią o delegalizacji Suwerennej Polski.

– Jeżeli partia polityczna tworzy zorganizowaną grupę przestępczą, to podlega – zgodnie z konstytucją, art. 13. – delegalizacji – mówił współprzewodniczący Lewicy, europoseł Robert Biedroń.

Nie ma mowy o delegalizacji partii, która robiła wszystko zgodnie z prawem – podkreślił poseł Michał Wójcik z Suwerennej Polski.

– To jest manipulacja. To jest atak polityczny Donalda Tuska tylko dlatego, że są wybory i trzeba zaatakować kogoś – stwierdził polityk.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało mapę, która pokazuje rzekomy przepływ pieniędzy z Funduszu do poszczególnych podmiotów. Resort zarzuca politykom partii Zbigniewa Ziobry, że środki były kierowane przede wszystkim do okręgów, z których później startowali oni w wyborach do Sejmu. Tą sprawą zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza – poinformował minister Adam Bodnar.

– Tak, zdecydowanie mogę złożyć taką deklarację, że ta mapa posłuży do tego, aby formalnie złożyć zawiadomienie do Państwowej Komisji Wyborczej – oznajmił Prokurator Generalny.

Zawiadomienie może poskutkować tym, że PKW weźmie pod lupę wydatki komitetu PiS, z którego startowali politycy Suwerennej Polski. Jednak – jak zaznaczył poseł Michał Woś – wszelkie konkursy przeprowadzono w sposób transparentny.

– Dotacje z Funduszu nie są według okręgów. Zresztą ta mapka pokazuje ciekawą rzecz (…),  że praktycznie pokrywa się ilość złożonych wniosków do otrzymanych dotacji. Ktoś, kto chce otrzymać dotację, najpierw musi złożyć wniosek – zwrócił uwagę poseł.

Jeśli proceder zostanie potwierdzony przez Państwową Komisję Wyborczą, wtedy cały Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości utraci subwencje partyjną wynoszącą 25 mln złotych rocznie. Jednak szef KP PiS, Mariusz Błaszczak, jest spokojny i całą sprawę uważa za atak mający przykryć nieudolność rządu Donalda Tuska.

– Ogłosili, że 14. emerytura będzie niższa niż była w ubiegłym roku, więc organizują igrzyska, żeby przesłonić swoją niekompetencję – stwierdził polityk.

Tymczasem 23 ze 120 umów podpisanych na środki z Funduszu Sprawiedliwości zostały unieważnione. Miliony złotych muszą zwracać organizacje czy fundacje związane z Kościołem – w tym fundacja Profeto należąca do ks. Michała Olszewskiego, która musi zwrócić 60 mln złotych. Ks. Michał Olszewski przebywa w areszcie już od dwóch miesięcy. Jego obrońca, mec. Krzysztof Wąsowski, przypomniał, że od początku postępowanie jest pokazowe a prokuratura nie ma mocnych dowodów.

„Dla doświadczonych obrońców to jasny sygnał, że prokuratura nie ma czym straszyć, jeśli ujawnia własny materiał dowodowy. Dlatego trzeba powiedzieć wprost: to wygląda na areszt wydobywczy, którego istotą jest to, aby ks. Michała zmiękczyć, żeby zaczął mówić to, co prokuratorzy chcą usłyszeć, choć byłaby to nieprawda” – mówił prawnik w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Fundacja Profeto zainwestowała 60 mln złotych na budowę ośrodka „Archipelag”, gdzie ofiary przemocy mogłyby znaleźć pomoc i schronienie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl