fot. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Terytorialsi i Amerykanie szkolili klasy mundurowe

18 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z amerykańskimi żołnierzami 29 Field Artillery Regiment przeprowadziło szkolenie dla młodzieży z oddziałów przygotowania wojskowego z Golubia-Dobrzynia i Gronowa. Były to pierwsze tegoroczne zajęcia realizowane z amerykańskimi partnerami. Udział w nich wzięło blisko 70 uczniów.

Poza zdobyciem wiedzy wojskowej uczniowie mieli także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

– Z mojej perspektywy ma to ogromne znaczenie, ponieważ moim marzeniem jest dostać się do Lotniczej Akademii Wojskowej i zostać w przyszłości pilotem samolotów odrzutowych – powiedziała Emily Majewska, uczennica z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu.

fot. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

W czasie prowadzonych zajęć uczniowie poznawali tajniki medycyny pola walki czy też topografii. Zagadnienia szkoleniowe obejmowały między innymi tamowanie krwotoków, ewakuację rannego z pola walki, rozpalanie ogniska różnymi sposobami oraz posługiwanie się mapą wojskową i kompasem. Dodatkowym elementem szkolenia były zajęcia z taktyki prowadzone przez  instruktorów z 3 dywizjonu 29 Pułku Artylerii Bojowej (29 Field Artillery Regiment). Lekcje te prowadzone były w całości w języku angielskim, a w ich czasie uczniowie zapoznani zostali ze znakami taktycznymi oraz poruszaniem się w szykach patrolowych.

„Taktyka to mój ulubiony przedmiot, a możliwość praktycznego przećwiczenia używania języka angielskiego była niezastąpiona. Za rok czeka mnie matura, a po niej chciałbym dostać się na studia oficerskie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu” – mówił Kacper Floerke z ZS 1 w Golubiu-Dobrzyniu.

fot. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad czterdzieści różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE, czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób.

por. Krzysztof Wójcik

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl