fot. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

Kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych – saperzy w akcji!

W zeszłym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej kilkudziesięciu żołnierzy wzięło udział w specjalistycznym szkoleniu saperskim. W czasie kursu Terytorialsi wysadzili kilkadziesiąt kilogramów materiałów wybuchowych.

„Jestem saperem w swojej Brygadzie i szkolę się w tym kierunku. Kurs oceniam bardzo dobrze, jestem pozytywnie zaskoczona wysokim poziomem szkolenia. Z pewnością jest dużo lepiej, niż się spodziewałam, a w szczególności wrażenie robi ogromna liczba praktyk, zasobów i możliwości”powiedziała uczestniczka kursu, żołnierz 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej podczas przeprowadzonych kursów w ciągu roku szkoli nawet kilkuset saperów rocznie. Podczas pierwszego etapu szkolenia, żołnierze uczą się między innymi różnych sposobów wysadzania, niszczenia konstrukcji drewnianych, metalowych i betonowych, pokonywania zapór inżynieryjnych, ustawiania, usuwania i niszczenia min, a także wykonywania przejść w polu minowym.

„Należę do sekcji inżynieryjnej, jestem saperem i szkolenie robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Można dowiedzieć się nowych i wielu ciekawych rzeczy. Kadra jest doskonale przygotowana i wyszkolona, co zdecydowanie ułatwia naukę. Z pewnością najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym elementem jest wysadzanie elementów”dodał żołnierz 2. Lubelskiej Brygady OT.

Drugi etap szkolenia ma na celu zapoznanie żołnierzy z podstawami metodyki prowadzenia zajęć, dzięki czemu zyskują oni wiedzę pozwalającą im na występowanie w roli instruktora. W tym etapie szkolenia to kursanci pod okiem kadry CSWOT prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl