T. Poręba do F. Mogherini: Czy UE chroni chrześcijan?

Z inicjatywy europosłów Tomasza Poręby i Petera van Dalena, przewodniczących grupy roboczej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ds. wolności religijnej, do Komisji Europejskiej trafiła interpelacja w sprawie niedawnego ataku terrorystycznego w Pakistanie.

W wyniku zamachu terrorystycznego, do którego doszło 27 marca w Lahore w Pakistanie, zginęły 72 osoby, a ponad 300 zostało rannych. Jak wskazują europosłowie, celem ataku były chrześcijańskie rodziny świętujące Niedzielę Wielkanocną.

Wysoka Przedstawiciel ds. Bezpieczeństwa i Obrony Federika Mogherini potępiła ten atak i zadeklarowała pełne wsparcie Unii Europejskiej w walce z terroryzmem i promowaniu wspólnych wartości – wolności, pokoju i różnorodności.

Tomasz Poręba i Peter van Dalen w swojej interpelacji pytają Federikę Mogherini, w jaki sposób Unia wspiera Pakistan w walce z terroryzmem. „Czy obejmuje to konkretne środki, mające na celu ochronę chrześcijan i innych mniejszości, aby uniemożliwić radykalnym grupom muzułmańskim próby wygnania chrześcijan i innych grup z kraju?” – pytają europosłowie.

Eurodeputowani dopytują także o wsparcie UE dla władz Pakistanu w kontekście brutalnych protestów zwolenników powieszonego w ubiegłym miesiącu Mumtaza Qadriego, mordercy Salmaana Taseera (gubernatora Pendżabu), którzy domagają się także powieszenia Asii Bibi. Poręba i van Dalen wzywają Federikę Mogherini do odpowiedzi na pytanie,
czy pakistańska ustawa o bluźnierstwie, o które oskarżona została m.in. Asia Bibi, stanowi część „wspólnych wartości”, czy raczej narusza Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, co stwierdzono m.in. w Uwagach Ogólnych nr 34 Komitetu Praw Człowieka ONZ.

RIRM

drukuj