fot. pixabay.com

Szwajcaria: tylko 18 spośród 53 szwajcarskich firm i organizacji całkowicie zaprzestało działalności w Rosji

Spośród 53 szwajcarskich firm i organizacji obecnych na rosyjskim rynku przed inwazją Kremla na Ukrainę, całkowicie wycofało się stamtąd tylko 18 podmiotów, a kolejnych 14 zawiesiło swoją działalność, ale zachowuje możliwość powrotu do Rosji – poinformował szwajcarski dziennik „Tages-Anzeiger”.

Wśród spółek i organizacji, które wciąż mają nadzieję na wznowienie aktywności, są m.in. trzej najwięksi producenci zegarków Swatch Group, Richemont i Rolex, firma wydobywcza Glencore oraz Międzynarodowa Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z siedzibą w Zurychu – oznajmiła gazeta, przytaczając analizę prof. Jeffreya Sonnenfelda z amerykańskiego Uniwersytetu Yale.

Działalności w Rosji zaprzestały m.in. grupa przemysłowa ABB, firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group, producent czekolady Lindt & Spruengli oraz spółka z branży IT Logitech. Na rosyjskim rynku wciąż obecne są m.in. wytwórca maszyn budowlanych Liebherr, produkujący m.in. odkurzacze i naczynia Zepter, a także holding Swiss Krono, działający w sektorze przemysłu drzewnego – wynika z raportu opisanego przez „Tages-Anzeiger”.

„Prawie rok wojny i tylko 9 proc. z blisko półtora tysiąca światowych firm opuściło rynek Federacji Rosyjskiej. Wśród zachodnich spółek, które nadal pracują w Rosji najwięcej jest niemieckich (19,5 proc.), 12,4 proc. to firmy amerykańskie, a 7 proc. – japońskie” – powiadomił 11 lutego doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.

15 lutego rząd w Bernie uznał konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie ich Ukrainie na poczet reparacji za postępowanie sprzeczne z konstytucją. W ubiegłym roku Szwajcaria zamroziła prywatne rosyjskie aktywa o wartości 8,13 miliardów dolarów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl