PAP/Rafał Guz

Szefowa MEN: Jesteśmy przygotowani do przyszłotygodniowych egzaminów ósmoklasisty

Mamy jednoznaczne informacje od kuratorów i wojewodów, że jesteśmy przygotowani do przyszłotygodniowych egzaminów ósmoklasisty – zapewniła minister edukacji Anna Zalewska i dodała, że przyrasta liczba wolontariuszy.

Dotychczasowe egzaminy gimnazjalne przebiegły bez większych zakłóceń mimo protestu Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Akcja strajkowa prowadzona jest już piąty dzień.

Związkowcy nie godzą się na warunki dotyczące podwyżek dla nauczycieli zaproponowane przez rząd i nie zamierzają przerywać strajku na czas egzaminów.

Minister edukacji zapewniła dziś, że resort cały czas nadzoruje sytuację. Anna Zalewska odniosła się też do ewentualnych problemów ze zwołaniem rad pedagogicznych i klasyfikacją uczniów ostatnich klas liceów i techników.

Szefowa MEN zaznaczyła, że nie wyobraża sobie sytuacji, aby brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwił uczniom przystąpienie do matury. Podkreśliła, że dyrektor ma obowiązek przeprowadzenia ich, a nauczyciele uczestniczenia w nich.

– Przepisy stanowią jednoznacznie. Po pierwsze, prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma obowiązek, aby taka rade przeprowadzić, a nauczyciele obowiązek uczestniczenia w radzie klasyfikacyjnej. Jednocześnie mamy do dyspozycji ustawę o sporach zbiorowych: art. 21, który mówi, że dyrektor podczas strajku nie może być w żaden sposób ograniczany w wykonywaniu swoich obowiązków oraz art. 17 p. 3, który pokazuje, że żądania nie mogą powodować strat społecznych, co wydarzyłoby się, gdyby do takich sytuacji doszło – mówiła minister.

Dziś do sprawdzenia wiedzy z języka obcego nowożytnego przystąpiły wszystkie szkoły.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl