fot. PAP/EPA

Szefowa KE: Trzeba rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów dla armii ukraińskiej

Unia Europejska powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy – powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

„Czas rozpocząć rozmowę na temat wykorzystania nieoczekiwanych zysków z zamrożonych aktywów rosyjskich na wspólny zakup sprzętu wojskowego dla Ukrainy” – powiedziała szefowa KE występując w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Wezwała UE do większych wysiłków w zakresie polityki obronnej.

„Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia” – dodała.

Ursula Von der Leyen powiedziała, że zagrożenie wojną dla UE „może nie być bezpośrednie, ale nie jest niemożliwe”.

„Nie należy przeceniać ryzyka wojny, ale należy się na nie przygotować” – dodała, wskazując na pilną potrzebę modernizacji sił zbrojnych państw członkowskich UE.

W swoim przemówieniu szefowa KE zapowiedziała nową europejską strategię dotyczącą przemysłu obronnego, którą Komisja przedstawi w nadchodzących tygodniach, stwierdzając, że jednym z jej głównych celów będzie nadanie priorytetu wspólnym zamówieniom.

„Europa powinna dążyć do opracowania i wyprodukowania nowej generacji zwycięskich w bitwach zdolności operacyjnych. (…) Oznacza to turbodoładowanie naszego potencjału w zakresie przemysłu obronnego w ciągu najbliższych pięciu lat” – stwierdziła.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl